W 2008 r. firma Steinway zanotowała duży spadek przychodów, związany z kryzysem finansowym, ale w tym i zeszłym roku nastąpił znaczny wzrost przychodów i firma osiągnęła poziom z 2006 r. Zdaniem przedstawicieli Steinwaya nowy właściciel ma jej pomóc w zdobyciu nowych klientów i nowych rynków zbytu.
Firma Steinway & Sons powstała w 1853 roku na Manhattanie. Jej założycielem był niemiecki imigrant, cieśla Heinrich Engelhard Steinweg, który zanglicyzował swoje nazwisko na Henry Engelhard Steinway. Pierwszy fortepian sprzedał za 500 dolarów zamożnej nowojorskiej rodzinie. Zazwyczaj za fortepian w tamtych czasach trzeba było zapłacić połowę tej sumy. Dziś ten instrument stoi w Metropolitan Museum of Art. Wraz z synami nie tylko rozpoczął produkcję fortepianów, ale także opatentował 127 unikalnych pomysłów na budowę i ulepszenie fortepianów oraz innych instrumentów muzycznych.
Obecnie firma produkuje rocznie pięć tysięcy fortepianów. Podstawowy model kosztuje 50 tysięcy dolarów. Wszystkie są robione ręcznie w dwóch fabrykach należących do firmy – w Nowym Jorku lub Hamburgu. Firma jest też właścicielem wytwórni Steinway Musical Instruments, która produkuje waltornie, trąbki, saksofony, klarnety, puzony i werble.
Fortepiany Steinway'a znajdują się w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Ponad 1300 artystów światowej klasy szczyci się posiadaniem tytułu Artysty Steinwaya. Żaden jednak nie otrzymuje pieniędzy za reklamowanie produktów firmy. Wszyscy natomiast posiadają jeden instrument Stainwaya i wykorzystują go podczas koncertów.