Reklama

Tiry z Niemiec pojadą po torach do Warszawy

Cargosped, spółka należąca do PKP Cargo, będzie dwa razy w tygodniu wozić naczepy samochodowe między Warszawą a Krefeld koło Duisburga.

Publikacja: 03.10.2013 04:05

Przewozy naczep będzie realizować PKP Cargo

Przewozy naczep będzie realizować PKP Cargo

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski Bartosz Jankowski

To kolejny krok w kierunku realizacji idei „Tiry na Tory". Organizatorem nowego połączenia jest  Cargosped, spółka grupy PKP cargo.  Realizacja zamówionych przewozów zajmie się PKP Cargo.

Regularny pociąg wahadłowy będzie kursował między terminalem w Warszawie a Krefeld dwa razy w tygodniu – na początek. Daniel Ryczek, prezes Cargospedu, ma nadzieję, że połączenie rozwinie się i oferta zostanie poszerzona o kolejne pociągi.

Otwarte wczoraj połączenie jest efektem współpracy spółki z ERS Railways i operatorem DLS, który do tej pory przewoził towary transportem drogowym. Teraz naczepy ciężarówek będą transportowane po torach, a w terminalu będą ponownie ładowane na ciężarówki, by trafić bezpośrednio do odbiorców. – Stworzy to szansę na zmniejszenie obciążenia dróg w Polsce – pociąg będzie wiózł 36 naczep, co oznacza o 36 TIR-ów mniej na naszych drogach, w jedną stronę – podkreśla prezes Ryczek.

– To nowa usługa w naszej ofercie, która pokazuje, że dysponujemy potencjałem do rozwoju – mówi Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo.

To już drugie połączenie dedykowane transportowi naczep samochodowych uruchomione przez PKP cargo razem z ERS Railways. – Pierwsze pociągi w ramach tej oferty zaczęły kursować na trasie Swarzędz–Rotterdam. Zaczęliśmy od dwóch połączeń w tygodniu, obecnie  tygodniowo na tej trasie kursuje sześć pociągów – mówi Daniel Ryczek.

Reklama
Reklama

Transport intermodalny, czyli łączący w sobie kilka rodzajów transportu (na najdłuższym odcinku towary przewożone są koleją) jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce. Ale jest też u nas najsłabiej rozwinięty w porównaniu z innymi krajami unijnymi.

W Polsce 3,8 proc. towarów transportowanych koleją (według masy) obsługiwanych jest przez połączenia intermodalne. W Europie udział ten wynosi do 30 proc. Biorąc pod uwagę pracę przewozową, udział transportu intermodalnego w przewozie towarów koleją wynosi po pierwszym półroczy 2013 r. – jak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego – 6,4 proc.

Największy udział w nim, biorąc pod uwagę prace przewozową, ma PKP Cargo – 62,3 proc. po I półroczu. Drugim przewoźnikiem jest Lotos Kolej z 13,3-proc. udziałem w rynku, a trzecim – DB Schenker z udziałem na poziomie 12,96 proc.

—ais

Biznes
Producenci napojów uciekają z systemu kaucyjnego
Biznes
Donald Trump traci cierpliwość. Nowe sankcje na Rosję na horyzoncie
Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama