Dlaczego zatem rozwój innowacji skoncentrowany jest właśnie tam? Co sprawiło, że Google, Apple, Cisco i inne firmy powstały w Dolinie Krzemowej, a nie w Anglii, Niemczech, Chinach lub Indiach? Te pytania są zasadne nie tylko, by wiedzieć, dlaczego powstają innowacje, ale też dlatego, że te innowacyjne firmy są źródłem bogactwa dla ich właścicieli, pracowników, dostawców i lokalnych społeczności.
Kalifornijska Dolina Krzemowa nazywana jest globalnym klastrem innowacji. Tym mianem określa się wyjątkowe miejsca na świecie, w których w bardzo szybkim tempie powstają oraz rozwijają się nowe technologie i w których istnieją odpowiednie warunki oraz zasoby do rozwoju startupów. W przypadku Doliny Krzemowej kluczową rolę w tworzeniu klastra innowacji odegrali przedsiębiorcy, uniwersytety, władze lokalne, rząd amerykański.
Działalność naukowa skoncentrowana jest na Uniwersytecie Stanford w Palo Alto i Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Obie instytucje rozszerzyły zakres prowadzonej działalności i rozpoczęły ścisłą współpracę z przedsiębiorstwami. Wspólnie z największymi korporacjami amerykańskimi, takimi jak General Electric, IBM, Lockheed czy Hewlett-Packard, stworzono przemysłowy park technologiczny w Stanford. Obecnie jest to miejsce, w którym ma swoją siedzibę ponad 150 spółek zatrudniających ponad 23 tysiące pracowników w obszarach elektroniki, oprogramowania czy biotechnologii.
Władze federalne sfinansowały ośrodki badawcze, takie jak Lawrence Berkeley National Laboratory czy Stanford Linear Accelerator Center. Dużą rolę odegrały również rządowe zamówienia wojskowe pozwalające rozwinąć elektronikę na Stanfordzie i fizykę wysokich energii na Berkeley. Jednocześnie poprzez nowe prawodawstwo umożliwiono uniwersytetom sprawną komercjalizację opatentowanych rozwiązań.
W Dolinie Krzemowej istnieją wszyscy gracze niezbędni do efektywnego funkcjonowania klastra innowacji: rynek venture capital, rozwinięte korporacje aktywnie wspierające startupy, centra R&D oraz menedżerowie z globalnymi kompetencjami i wysokimi aspiracjami. Rynek venture capital w Dolinie Krzemowej jest najbardziej rozwiniętym systemem wspierania spółek na świecie i stanowi przykład dla innych rynków w zakresie ekonomiki funduszy venture capital, podatków (brak podwójnego opodatkowania), rozwiązań prawnych czy też szybkiego rozwiązywania sporów sądowych. Korporacje z Doliny Krzemowej mają z kolei w zwyczaju nabywanie licznych startupów, uwzględniając jednocześnie ryzyko, że większość z nich nie osiągnie sukcesu lub upadnie. W większości innych krajów ryzyko nabycia podmiotu, który być może trzeba będzie zlikwidować, ogranicza możliwości powstawania startupów.