Przypomnijmy, że ubiegłoroczna sprzedaż mebli za granicę wyniosła 6,9 mld euro. Oznacza to więc wzrost o 5,5 proc. w skali roku. B+R Studio podkreśla, że w rozpoczynającym się roku zdecydowanie wyższy będzie eksport do krajów rozwijających się, znajdujących się poza Unią Europejską. Dynamika wzrostu będzie tu dwucyfrowa. Z kolei do krajów wspólnoty tempo wzrostu będzie stabilne utrzymujące się na poziomie około 3 proc.
Przypomnijmy, że polscy producenci wyprodukowali w minionym roku meble za rekordową kwotę 30,5 mld zł, co oznacza wzrost o około 4 proc. wobec 2012 r. Jak pisaliśmy w „Rz" pod koniec grudnia wzrostowy trend utrzyma się w kolejnych miesiącach, co będzie rezultatem poprawy nastrojów wśród konsumentów, zarówno w Polsce jak i w całej Europie. Analitycy przewidują, że w 2014 r. wartość polskiego rynku meblowego pójdzie w górę o 5-6 proc. w stosunku do 2013 r.
Polska jest siódmym producentem mebli na świecie, a czwartym w Europie. Wyprzedzają nas Niemcy, Włosi i Wielka Brytania. Natomiast na świecie lepsze są od nas Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.
Branża meblarska w Polsce - to ok. 24 tys. firm. Z tej liczby około 100 stanowią duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób; ok. 350 - średnie (od 50 do 250 osób) i ok. 1500 - małe (od 10 do 50 osób). Reszta to mikrofirmy. Sektor ten stanowi ok. 2 proc. polskiego PKB.