LTE Advanced (LTE-A), technologiczne rozwiązanie w sieciach komórkowych pozwalające uzyskiwać wysoką przepustowość i stabilność połączenia z internetem, ma swoją premierę w Europie, choć na razie na skalę lokalną.
Taką sieć uruchomił rosyjski operator MegaFon we współpracy z chińskim Huawei. Na wyspach brytyjskich szykuje się do podobnego ruchu joint venture T-Mobile i Orange, czyli spółka Everything Everywhere. Sieć LTE-A tej firmy ma ruszyć w Londynie latem.
Wkrótce w Polsce?
– Jednym z kluczowych elementów LTE-A jest agregacja pasm i świadczenie usług na bazie kilku zakresów częstotliwości oraz zwiększenie przepustowości sieci – tłumaczy Piotr Mieczkowski z departamentu strategii Polkomtelu. Ponieważ na świecie już w latach 2011–2012 specjalistom udało się połączyć częstotliwości także z zakresów 800 i 1800 MHz, to według Mieczkowskiego w Polsce LTE-A może pojawić się bardzo szybko. – Prawdopodobnie wraz z ogłoszeniem wyniku aukcji na częstotliwości 800 MHz – przewiduje. Polkomtel nie zdradza przy tym, czy telekom Zygmunta Solorza-Żaka, pionier LTE, właśnie taki ma plan.
– Wdrożenia LTE-A mają szanse pojawić się w Polsce pod koniec tego roku lub w 2015 – zgadza się Piotr Kantorek projektujący mobilne rozwiązania w Ericssonie.
– Z chwilą gdy skończy się pojemność technologii LTE, użytkownicy zaczną odczuwać niższy komfort korzystania z internetu mobilnego. LTE-A umożliwia lepszą usługę, a to przyciąga klientów – wyjaśnia Kantorek. Dodaje też, że poza czynnikiem technicznym jest w tym rozwiązaniu również element marketingowy.