Według danych co czwarty komputer na świecie wyposażony jest w system Windows XP. Ta liczba spada z każdym miesiącem, ale wciąż zakończenie wsparcia technicznego przez producenta dotknie bardzo dużej grupy użytkowników na całym świecie. Dla porównania Windows 7 działa na ponad 52 proc. komputerów, Vista i Windows 8 osiągają podobne poziomy 7-9 proc.
Odliczanie do końca
. Użytkownicy mogą znaleźć też odpowiednie porady, co robić w tej sytuacji. Producent uznał, że niecałe 13 lat obecności na rynku, XP debiutował w październiku 2001 roku, to wystarczająco długo jak na czas życia systemu operacyjnego. Microsoft zaleca migrację na najnowszy system Windows 8.1, ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorców i użytkowników indywidualnych.
Ucierpieć mogą bankomaty
Okazuje się, że zbliżająca się zmiana może mieć negatywny wpływ na bankomaty. Według raportu Bloomberga 95 proc. wszystkich bankomatów w Stanach Zjednoczonych pracuje właśnie na XP. Gdy maszyny do wypłacania pieniędzy wprowadzano w USA 40 lat temu, uchodziły za prawdziwy cud techniki. Obecnie dane pokazują, że pracują na przestarzałym, z obecnego punktu widzenia, systemie. Mimo wszystko działają, a po 8 kwietnia mogą stać się bardziej wrażliwe na ataki hakerów. Większość urządzeń przejdzie na wersję systemu Windows 7, a niektóre z bankomatów pracujące na wersji XP Embedded, mniej podatnej na wirusy, będą miały wsparcie techniczne do początku 2016 roku. Jednak przeinstalowanie systemu w bankomatach to nie taka prosta sprawa.
Jak będzie przebiegać zmiana?
Na świecie jest obecnie 3 mln bankomatów. Z 420 tys. obecnych na amerykańskim rynku tylko 15 proc. ma pracować od kwietnia na Windows 7. Do pozostałych trzeba będzie dokupywać specjalne pakiety przedłużające obsługę techniczną. Koszt za pojedynczy komputer to 200 dolarów za pierwszy rok, cena wzrasta pięciokrotnie za sztukę w każdym kolejnym roku. JP Morgan kupuje taką usługę dla około 3 z 19 tys. swoich bankomatów. Jak wielkie mogą być problemy z atakami hakerskimi przekonała się ostatnio sieć supermarketów Target – podczas ubiegłorocznego czarnego piątku, czyli w dzień największych wyprzedaży w amerykańskich sklepach, wykradziono dane ponad 40 mln kart kredytowych.