Produkcja szkockiej whisky tworzyła się przez ponad 500 lat i jest mocno związana z tradycją. To także wielki biznes, zapewniający 4 mld funtów (6 mld dolarów) z eksportu — jedną czwartą całego brytyjskiego eksportu żywności i napojów.
Powstają więc nowe destylarnie, aby sprostać popytowi w ponad 200 krajach na świecie, zwłaszcza nowych rynków w Azji, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Istniejące od wieków destylarnie rodzinne starają się zmniejszać koszty funkcjonowania. Większość tych producentów w Szkocji korzysta z mazutu do wytworzenia ciepła niezbędnego w procesie destylacji, ale coraz większą atrakcyjność zyskuje biomasa — drewno, materiały roślinne i odpady organiczne. — W miarę zwiększania naszych mocy produkcyjnych będziemy coraz bardziej korzystać z biomasy — stwierdził szef pionu luksusowych alkoholi i wina w Diageo, Gerry O'Hagan.
Dużo biomasy
W regionie Speyside w północno-wschodniej Szkocji, zagłębiu produkcji whisky, Diageo uruchomiła 4 lata temu destylarnię w Roseisle kosztem 45 mln funtów. Nowoczesny zakład złożony z ogromnych miedzianych kadzi zamkniętych w przeszklonej budowli stoi pośród pól jęczmienia. Destylarnia nie mająca podłączenia do gazociągu produkuje 10,5 mln litrów destylatu rocznie, który dojrzewa przez minimum 3 lata, a następnie jest używany do mieszanek okowity takich marek jak Johnnie Walker
Diageo wydala 17 mln funtów na zakład bioenergetyczny o mocy 8-10 megawatów, mogący dostarczać energię elektryczną do 10 tys. domów. Destylarnia korzysta z połowy energii produkowanej przez ten zakład, który pozwala emituje mniej o ok. 10 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Produkuje energię ze spalania produktów ubocznych procesu destylacji, np. zbożowych wytłoków, które inaczej trafiałyby do rolników jako pasza dla zwierząt. Elektrownia używa także mazutu, droższego i bardziej szkodliwego dla środowiska. Diageo chce zwiększyć do 80 proc. udział energii powstałej z odnawialnych źródeł poprzez mieszanie produktów ubocznych z granulatami drewna.
Diageo uruchomiła większy zakład energetycznym o mocy 30 MW obok destylarni w Cameronbridge pod Edynburgiem, buduje kolejny przy destylarni w Glendullan w regionie Speyside, a w planach ma trzecią destylarnię whisky ze słodu jęczmiennego w tym samym regionie.