Pogarszająca się sytuacja na rynku węgla energetycznego spowodowała, że wiele polskich kopalń działa na granicy rentowności albo już generuje straty. Tylko w 2013 r. średnia cena tego surowca w naszym kraju spadła o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 262,31 zł za tonę. Jednak zdaniem analityków dalszej przeceny już nie będzie.
– Patrząc na obecne ceny węgla energetycznego, można odnieść wrażenie, że jesteśmy blisko dna – twierdzi Tomasz Krukowski, analityk DB Securities. Dodaje jednak, że problemy branży, takie jak nadpodaż węgla na rynku, pozostają nierozwiązane.
Dalszych obniżek nie przewiduje również Artur Iwański, ekspert DM PKO BP. – Moim zdaniem 2015 r. wciąż będzie trudny dla spółek wydobywczych. Ceny węgla energetycznego nie powinny jednak dalej spadać. Spodziewam się raczej ich stabilizacji – przewiduje. – Natomiast w 2016 r. ceny pójdą już w górę, choć zapewne nie będzie to jeszcze znaczący wzrost.
Bardziej optymistyczny jest Łukasz Prokopiuk z DM IDMSA. – Moim zdaniem ceny węgla mogą pójść w górę już w 2015 r., w ślad za ożywieniem gospodarczym i przewidywanym wzrostem cen energii – przekonuje.
Problemy branży, takie jak nadpodaż węgla na rynku, pozostają nierozwiązane