Atrakcyjne inwestycje w Afryce

W czasie VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędzie się także Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna.

Publikacja: 09.05.2014 11:48

Atrakcyjne inwestycje w Afryce

Foto: Bloomberg

Jest to już drugie tego typu spotkanie, na którym wysocy urzędnicy państwowi z krajów Afryki przedstawią prezentacje określające warunki inwestowania firm z Europy Środkowej w ich krajach i omówią sektory, w których inwestycje te byłyby najbardziej promowane i poszukiwane. Państwa te reprezentować będą m.in. Fatima Haram Acyl, komisarz ds. handlu i przemysłu w Komisji Unii Afrykańskiej (African Union Commission) i Essossimna Legzim-Balouki, minister handlu i promocji sektora prywatnego Togo.

W czasie II Forum omówione będą takie tematy, jak atrakcyjność poszczególnych rynków państw afrykańskich, przepisy dotyczące inwestowania na nich, sposoby i bezpieczeństwo inwestowania oraz strategie biznesowe stosowane na tych rynkach.

Jak dowodzi rozpoczęty w Brukseli szczyt polityczno-ekonomiczny EU-Africa, Unia Europejska wraca na rynki państw afrykańskich, odgrywając coraz aktywniejszą rolę, nie tylko polityczną, ale i gospodarczą. Rozmowy w jego trakcie koncentrować się będą nie tylko wokół sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej, stanowiącej najbardziej zapalny obecnie region kontynentu, ale także mają dotyczyć możliwości współpracy gospodarczej państw afrykańskich z Unią Europejską.

W tę strategię unijną wpisują się także działania polskich agend rządowych w ramach programu „GoAfrica", który ma stworzyć warunki dla firm krajowych do wejścia na rynki państw afrykańskich. W marcu br. wiceprezes PAIiIZ Bożena Czaja, przy udziale ministra ds. przemysłu, energetyki i górnictwa Tunezji Kamela Bennaceur, podpisała porozumienie o współpracy z tunezyjskim odpowiednikiem PAIiIZ ?–FIPA (Foreign Investment Promotion Agency). Porozumienie to ma umożliwić zwiększenie wymiany handlowej, ułatwić wzajemne inwestowanie firm z obu krajów i usunąć bariery w procesie inwestycyjnym.

Jak powiedziała w rozmowie z portalem wnp.pl Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki, Polska chce odbudować swoją obecność w Afryce także na poziomie rządowym i wspomagania biznesu. Wzmocniona zostanie sieć placówek dyplomatycznych oraz pojawią się instytucje służące wspieraniu i promocji polskiego biznesu na tym kontynencie. Działania te będą koordynować MSZ i resort gospodarki. Jak ponadto stwierdziła wiceminister, resorty gospodarki i spraw zagranicznych będą zachęcać organizacje przedsiębiorców do tworzenia własnych przedstawicielstw na terenie państw afrykańskich. Przedstawicielstwa te mogą liczyć na pomoc i wsparcie - także finansowe - ze strony MSZ i Ministerstwa Gospodarki.

Reklama
Reklama

Część firm polskich już zdołała wejść na rynki państw afrykańskich – w Nigerii wydobywają ropę firmy należące do Jana Kulczyka, w sektorze tym inwestują także przedsiębiorstwa należące do Romana Karkosika. Kilkuletni kontrakt na dostawę ?3 tys. ciągników zawarł Ursus, zaś Grupa Azoty otrzymała koncesję na wydobycie fosforytów w Senegalu. Inwestycje na tym rynku udały się też mniejszym firmom – Izodom 2000 wybuduje fabrykę prefabrykatów w Zambii oraz osiedle mieszkaniowe na przedmieściach Lusaki. Z kolei plonem kwietniowej oficjalnej wizyty polityczno-biznesowej delegacji z RPA stała się formalna współpraca polskich i południowoafrykańskich instytucji naukowych i firm w dziedzinie technologii pozyskiwania z węgla paliw płynnych i półfabrykatów dla przemysłu chemicznego..    —mm

Biznes
Polak wrócił na Ziemię. Czy wykorzystamy kosmiczną szansę?
Biznes
Ultimatum Trumpa dla Putina, mniej ofert pracy, Bruksela szykuje cła odwetowe
Biznes
Nowy szef Konfederacji Lewiatan: Wyobrażam sobie fuzje organizacji biznesowych
Biznes
Trump straszy UE, Ryanair wraca do Modlina, KE planuje nowe podatki
Biznes
Będzie drastyczna unijna podwyżka akcyzy na papierosy? Okoniem staje Szwecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama