Gospodarze posiadający od 12 do 83 hektarów dostaną od stycznia 2015 r. wyższe dopłaty bezpośrednie. Mają wynosić 1,3–1,5 tys. zł za hektar. Dostaną więc nawet dwa razy tyle, ile otrzymują teraz. Odbędzie się to kosztem najmniejszych i największych posiadaczy ziemi. Takie propozycje zawiera pakiet zmian, z którymi po wyborach 25 maja chce wystąpić resort rolnictwa, a do których dotarła „Rzeczpospolita".
Najbiedniejsi stracą...
Jak wynika z naszych informacji, minister rolnictwa Marek Sawicki nie chce ujawnić propozycji przed przyszłą niedzielą, bo obawia się, że mogą zostać źle przyjęte. Pojawią się zapewne głosy, że rząd chce odebrać pieniądze najbiedniejszym. Ale pretensje do PSL będą mieli także bardzo wpływowi rolnicy posiadający duże gospodarstwa. Sawicki nie chce komentować naszych informacji, choć w opublikowanym w „Rzeczpospolitej" w poniedziałek wywiadzie powiedział, że „w przypadku rozwoju obszarów wiejskich powinniśmy promować średnie gospodarstwa, by zyskały w ramach dopłat bezpośrednich dodatkowe środki na modernizację".
Resortowi rolnictwa, który planuje te zmiany w związku z tzw. unijną perspektywą finansową na lata 2014–2020, zależy na tym, by wspierać te gospodarstwa, które produkują na rynek. Jak czytamy w dokumencie, do którego dotarliśmy, „rozważane jest wdrożenie płatności redystrybucyjnej w celu zapewnienia skutecznego wsparcia dochodów gospodarstw średnich, które nie osiągają korzyści wynikających ze skali produkcji jak gospodarstwa największe, ale mają szanse na trwały rozwój". Resort opracował cztery warianty zmian. „Na obecnym etapie najkorzystniejszy wydaje się wariant, który daje preferencje grupie średnich gospodarstw o powierzchni między 12 a 83 ha, gospodarujących na ok. 43 proc. użytków rolnych. Dzięki dodatkowemu wsparciu miałyby większe szanse na poprawienie pozycji konkurencyjnej i rozwój" – czytamy.
Resort zakłada, że gospodarstwa powyżej tego przedziału „są w stanie korzystać z efektów skali i już obecnie osiągnęły trwałość ekonomiczną".
... ale jednak zyskają
Z kolei do gospodarstw najmniejszych „skierowane są nowe instrumenty, w szczególności ułatwienia związane z systemem płatności i wsparcie z PROW 2014–2020, zarówno w formie premii dla rolników decydujących się przekazać małe gospodarstwa, jak i premii na ich restrukturyzację".