Poprawa w gospodarce przekłada się na biznes hotelowy. Po słabym ubiegłym roku branża hotelarska w Polsce ma coraz więcej powodów do zadowolenia. Według najnowszego raportu firmy doradczej STR Global w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku w hotelach przybyło gości, zwłaszcza biznesowych. Zwiększyły się przychody na pokój: w Trójmieście o 6,2 proc., we Wrocławiu o 5 proc., w Krakowie o 3 proc. Z dużych aglomeracji spadek tego wskaźnika odnotowała jedynie Warszawa (o 1,2 proc.), ale dlatego, że w ostatnich miesiącach liczba pokoi zwiększyła się o 750. To efekt otwarcia hotelu DoubleTree by Hilton z 350 pokojami, Hampton by Hilton Centrum z 300 pokojami oraz przeszło 100 dodatkowych pokoi w Airport Hotel Okęcie.
– Wyraźnie widać, że wzrost gospodarczy przekłada się na poprawienie przychodów, które w skali całego kraju powinny się zwiększyć o 2–3 procent – mówi Janusz Mitulski, partner w firmie doradczej Horwath HTL.
Orbis zarobił
Widać to na przykładzie Orbisu, którego przychody w pierwszym półroczu wyniosły 322,8 mln zł i okazały się o 1,9 proc. wyższe niż w roku ubiegłym. Spółka, publikując wczoraj wyniki za pierwsze sześć miesięcy 2014 roku, poinformowała, że jej zysk netto zwiększył się o prawie jedną piątą, do 26,3 mln zł. Wszystko za sprawą rosnącego przepływu gości, a także coraz większego popytu na organizację konferencji i spotkań biznesowych dających branży dużą część przychodów.
– Liczę, że dobra kondycja polskiej gospodarki utrzyma się w kolejnych miesiącach i będzie sprzyjać realizacji naszych planów rozwojowych – mówił na podsumowaniu półrocza Gilles Clavie, prezes Orbisu.
Według Horwath HTL obecnie w realizacji jest blisko setka projektów hotelowych. Większość inwestycji to obiekty sieciowe, spora część realizowana jest przez globalne marki. W największych miastach bardzo aktywny jest Hilton: w Krakowie przy lotnisku powstaje Hilton Garden Inn, we Wrocławiu – Hampton by Hilton i DoubleTree by Hilton. Kolejny Hampton by Hilton stanie jeszcze w tym roku w Jeleniej Górze.