To trzygwiazdkowy hotel Olympia Spodek w Katowicach, tej samej kategorii hotele Arsenal Palace i Bella Note oraz dwugwiazdkowy hotel Olympia Stadion Śląski w Chorzowie oraz trzygwiazdkowy hotel Vacanza w Siemianowicach Śląskich. Wszystkie należały do firmy Stylehotels. Dzięki przejęciu spółka Hotele Diament posiada obecnie 14 hoteli i stała się jedną z największych sieci hotelarskich w Polsce z wyłącznie rodzimym kapitałem.
Przejęcie ma wpłynąć na umocnienie pozycji Hoteli Diament w sektorze obsługi klientów biznesowych. Firma zwiększa także możliwości obsługiwania grup kongresowych, konferencyjnych oraz sportowych. Transakcja z jednej strony pozwoli wykorzystać doświadczenie i dynamikę rozwoju Hoteli Diament, z drugiej – atrakcyjnie zlokalizowanej bazy noclegowej i gastronomicznej Stylehotels. - Ostatnie lata były okresem dużej aktywności naszej spółki: inwestowaliśmy zarówno w nowe obiekty, jak i w przebudowę oraz podniesienie standardu już istniejących. Dziś posiadamy 1800 miejsc noclegowych, co pozwala obsłużyć każdą uroczystość odbywającą się w śląskiej aglomeracji - podkreśla Rafał Bakalarski, prezes Hotele Diament.
Spółka w najbliższym czasie planuje kolejne inwestycje w Polsce - poprzez budowę 200- pokojowego hotelu w Warszawie oraz 350-pokojowego hotelu w Katowicach - a także za granicą.
Polskie sieci działające w segmencie ekonomicznym mają potężną konkurencję zagranicznych marek np. w postaci Best Western, która ma już 20 hoteli z przeszło 1,8 tys. pokoi, Louvre Hotels Group z 1,9 tys. pokoi czy też należących do sieci Accor/Orbis hoteli Ibis.
Czynnikiem charakterystycznym dla polskiej branży hotelowej jest duży udział gości krajowych (70 proc.) w strukturze wszystkich klientów. Stabilizuje to popyt na usługi i ogranicza ryzyko zapaści branży, gdyby pogorszyła się sytuacja za granicą. Ale zarazem hamuje większe wzrosty cen, oczekiwane przez hotelarzy, które byłyby możliwe w przypadku większego udziału obcokrajowców. W tym roku na rynku umocnią się zagraniczne sieci hotelowe, które w dużych miastach zaczynają już dominować. W największych aglomeracjach należy do nich już grubo ponad połowa pokoi w hotelach. Według raportu Hotel Guidebook Poland 2013, największy odsetek pokoi należących do sieci hotelowych ma Warszawa – 84 proc. Stolicy niewiele ustępują Katowice, gdzie udział sieciowych pokoi sięga 82 proc. W Łodzi, trzeciej w rankingu „usieciowienia", wynosi 73 proc. W sumie na początku czwartego kwartału ub. roku w Polsce działało 25 polskich sieci hotelowych, które łącznie dysponowały 144 hotelami z ponad 16 tys. pokoi oraz 15 sieci międzynarodowych ze 139 hotelami i ponad 23 tys. pokoi.