Globalny popyt na złoto jest najwyższy od ponad dwóch lat - poinformowała w listopadowym raporcie Światowa Rada Złota. Wynik III kwartału 2015 roku to 1120,9 ton, co oznacza 8-proc. wzrost rok do roku.
Wskaźniki szybują w górę
W lipcu cena złota osiągnęła 1080,8 dolarów za uncję. Ożywiło to w sierpniu popyt na kruszec, zwłaszcza wśród inwestorów instytucjonalnych, takich jak fundusze hedgingowe i zarządzające aktywami. Rynek jubilerski odnotował wzrost popytu na złoto o 6 proc., za co odpowiedzialne są głównie rynki azjatyckie.
Całkowita podaż w porównaniu do ubiegłego roku była nieznacznie wyższa – zaobserwowano 3-proc. wzrost wartości.
Bezpieczny kruszec
- Niepewność związana z kryzysem gospodarczym stanowiła powód kupowania sztabek i złotych monet. Spadek cen bazowego kruszcu daje możliwość zwiększenia zasobów - wyjaśnia Alistair Hewitt, zajmująca się badaniami rynku dla Światowej Rady Złota.
Od stycznia 2015 roku europejski popyt na złoto wzrósł pięciokrotnie. Był on wywołany m.in.niepewną sytuacją finansową w Grecji, a także napięciami geopolitycznymi na wschodzie kontynentu. W Stanach Zjednoczonych odnotowano aż 62-proc. wzrost sprzedawanego kruszcu rok do roku. W Chinach zmiana wyniosła 13 proc. Inwestorzy z Państwa Środka chętniej kupowali złoto po dewaluacji juana. Spadki popytu odnotowano jedynie w Rosji i Turcji.