#RZECZoBIZNESIE: Jeremi Mordasiewicz: Konsolidacja drogą do bardziej efektywnej gospodarki

Wypracowane przez rząd porozumienie z działającymi w kopalniach związkami zawodowymi nie rozwiązuje problemów polskiego górnictwa.

Aktualizacja: 20.04.2016 15:58 Publikacja: 20.04.2016 12:00

#RZECZoBIZNESIE: Jeremi Mordasiewicz: Konsolidacja drogą do bardziej efektywnej gospodarki

Foto: ekonomia.rp.pl

Sektor górniczy od lat wymieniany jest jako jeden z największych problemów, z którym nie potrafią sobie poradzić kolejne rządy. Obecnie jesteśmy na etapie wprowadzania kolejnego programu ratunkowego, który ma naprawić sytuację. Jednym z jego ostatnich osiągnięć jest wypracowane porozumienie pomiędzy spółkami, a związkami zawodowymi. Czy to koniec problemów?

- Moim zdaniem nie. To że górnicy zaakceptowali zamrożenie czternastek, czyli nagrody wypłacanej z zysków spółki nawet w sytuacji,  gdy kopalnia generuje straty, nie jest żadnym sukcesem. Trzeba pamiętać, że górnicy bronią swoich przywilejów niezależnie od kondycji spółek, w których pracują - mówi Jeremi Mordasiewicz, ekspertem Konfederacji Pracodawców Lewiatan i były członek Komisji Trójstronnej.

- Jeśli porównamy kopalnie państwowe i prywatne to zobaczymy, ze porozumienia zbiorowe, które prowadza do takich absurdów jak premie z zysków kiedy przynosimy straty, tak naprawdę tylko utrudniają prawdziwą reformę górnictwa. Nie naprawimy sektora, jeśli tego nie zmienimy - dodał.

Jak w takim wypadku podejść do zagadnienia? Czy najlepszym rozwiązaniem byłaby całkowita prywatyzacja wszystkich zakładów? W ocenie eksperta byłoby to jakieś rozwiązanie.

- Kiedy przyglądamy się kopalniom na świecie, tak prywatnym jak i państwowym, to zawsze widzimy, że kopalnie państwowe nie są efektywne. Te podmioty zawsze będą dążyły do otrzymywania pomocy publicznej, czy to dopłat bezpośrednich, czy np. przez preferencyjne warunki takie jak np. przez zwolnienie ze składek ZUS czy części podatków - wskazywał.

Jak to zmienić? Czy polskie górnictwo węgla kamiennego można zreformować? Czy istnieje wystarczająca wola po obu stronach do takiego kroku?

- W dramatycznej sytuacji górnicy są w stanie zmienić podejście, ale to dzieje się tylko w sytuacjach naprawdę krytycznych - mówił ekspert.

- W mojej ocenie górnicy uważają, że są kryci parasolem politycznym i dzięki temu mogą sobie pozwolić na nieracjonalne działania. Mogą, gdyż koniec końców i tak dostaną swoje. Jak rzad zamierza sobie z tym poradzić? Tego nie wiem. Sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Trzeba pamiętać, że pomoc bezpośrednia nie wchodzi w grę, gdyż w takiej sytuacji wystąpiłaby przeciw nam Unia Europejska, gdyż takie działanie byłoby niedozwolonym dotowaniem biznesu - mówił.

niska efektywność nie jest jednak problemem wyłącznie górnictwa. Inne sektory także się z nią borykają. Zagadnienie dotyczy głównie małych i mikroprzedsiębiorstw.

- W Polsce działają setki tysięcy mikroprzedsiębiorstw, które nie są najbardziej efektywne. Wbrew obiegowej opinia to średnie przedsiębiorstwa ciągną gospodarkę. małe podmioty to jednak ogromna rzesza ludzi i co za tym idzie silny elektorat. I co robimy? Wprowadzamy nowy podatek który nakładamy na najwierniejszych.To nie sprzyja poprawie efektywności - wskazuje ekspert.

- W Polsce mamy nadmierne rozdrobienie. Jak temu zaradzić? To może zabrzmi brutalnie, ale powinniśmy pozwolić eliminować te najsłabsze i najmniej efektywne podmioty. Chodzi o to, by ich zasoby - i mowie tu o kapitale jak i ludziach - przechodzili do podmiotowe większych i bardziej efektywnych - wskazywał.

Kolejna droga w stronę mniejszego rozdrobnienia jest konsolidacja. Z ta jednak w Polsce bywa różnie. Nasz wrodzona nieufność skutecznie blokuje tworzenie spółek.

- Znamy kilka dróg do konsolidacji. Jednym jest współpraca. Przykładem jest chociażby Dania, gdzie przedsiębiorcy branży spożywczej łącza się i zakładają spółdzielnie razem budując np. zakłady przetwórstwa. Druga kwestia to pozwolenie na eliminowanie z z rynku podmiotów, które nie dają sobie na nim rady. Mówię tutaj o zaprzestaniu dotowania ich. Rozmawialiśmy o kopalniach, ale to tylko jeden z wielu przykładów - podsumował Mordasiewicz.

Materiał Promocyjny
Karta kredytowa to wygodny sposób na sfinansowanie niespodziewanych wydatków
Biznes
Polska armia zyska oczy. MON kupuje satelity za setki milionów złotych
Biznes
Gigantyczne inwestycje Saudów w USA. Ceny mieszkań wyhamowały
Biznes
Te dane zaskakują. Polacy wiedzą o zagrożeniu, ale je bagatelizują?
Biznes
Donald Trump odstraszył zagranicznych turystów. USA stracą przez to miliardy