Reklama
Rozwiń

30 kwietnia nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń komórkowych pomiędzy krajami Unii Europejskiej

Od soboty nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej

Publikacja: 27.04.2016 16:06

30 kwietnia nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń komórkowych pomiędzy krajami Unii Europejskiej

Foto: Bloomberg

- Od 30 kwietnia 2016 r. za połączenia roamingowe możemy płacić mniej. Wszystko m.in. dzięki staraniom Polski, aby ujednolicić i obniżyć koszty połączeń między krajami Unii Europejskiej. W ramach tej inicjatywy podjęto prace nad wprowadzeniem takiego mechanizmu naliczania opłat, który byłby prosty dla użytkownika a zarazem przyniósł obniżkę cen połączeń roamingowych - podkreślił Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Jak dodano, osiągnięcie tego celu rozłożono na dwa lata. Oznacza to, że kolejne zmiany nastąpią 15 czerwca 2017 r.

UKE podał, że stawki za usługi w roamingu nie będą wyższe niż obecnie.

"Należy wręcz spodziewać się obniżek cen za poszczególne usługi. (...) Przeniesiono "krajową cenę detaliczną", czyli stawkę jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju, na roaming. Do niej może zostać doliczona tzw. dopłata, czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi" - wyjaśnił Urząd.

Jak to dokładnie będzie wyglądać ? Urząd wyjaśnia, że wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu jest ściśle powiązana z posiadanym planem taryfowym. Stała natomiast jest wysokość dopłat.

UKE podał przykład. Jeżeli minuta rozmowy telefonicznej w kraju kosztuje np. 29 gr, operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego w wysokości 25 gr, to wówczas abonent za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłaci 54 gr.

Identyczny schemat będzie stosowany także w przypadku SMS-ów, MMS-ó. W tym przypadku operator będzie mógł doliczyć odpowiednio 10 oraz 25 gr.

Ujednolicona została także stawka dodatkowa za transmisję danych. Od 30 kwietnia 1 mb w roamingu w Unii będzie nas kosztował 25 gr ponad to, co płacimy polskiemu operatorowi.

Czy da się jeszcze taniej? Powyższy schemat będzie stosowany wyłącznie do klientów, którzy w swojej umowie nie posiadają żadnej taryfy na połączenia wewnątrz UE. Takie rozwiązania staja się jednak coraz bardziej powszechne. W takiej sytuacji klient najpierw będzie wykorzystywał minuty z pakietu, a po jego wyczerpaniu przejdzie na system dopłat.

"Klienci mogą wybrać inną taryfę roamingową. Oznacza to, że jeżeli abonent jest zadowolony z wykupionego pakietu, może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny lub przejść na rozwiązanie opisane powyżej. Abonent ma również prawo do dowolnego przechodzenia między taryfami roamingowymi, a zmiana taka powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego" - podał UKE.

Nowy system naliczania opłat za połączenia w roamingu jeszcze nie wystartował, ale już wiadomo, kiedy przestanie obowiązywać. UKE przypomina, że od 15 czerwca 2017 r., opłata dodatkowa nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia według krajowej ceny detalicznej.

Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec