#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Urbanowicz: fiskalizacja online korzystna dla Ministerstwo Finansów

Wprowadzenie kas fiskalnych pracujących online to korzyść dla resortu finansów. Kontrole będzie można robić zdalnie - uważa Krzysztof Urbanowicz, prezes Elzab SA

Aktualizacja: 27.09.2016 16:49 Publikacja: 27.09.2016 15:35

#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Urbanowicz: fiskalizacja online korzystna dla Ministerstwo Finansów

Foto: ROL

Zajmujecie się kasami fiskalnymi i tutaj czeka nas wkrótce duża zmiana – wprowadzenie fiskalizacji online. Cóż to takiego?

Jest to kolejny krok ku digitalizacji, po wprowadzeniu sześć lat temu możliwość zastąpienia drugiej rolki papieru kopią elektroniczną.

Kiedy ten proces zostanie wprowadzony i trzeba będzie zacząć wymieniać kasy?

Ministerstwo Rozwoju odpowiada za wprowadzenie rozporządzenia technicznego określającego warunki, jakie ma spełniać kasa fiskalna. Kończą się konsultacje społeczne i międzyresortowe. Myślę, że do końca października powstanie rozporządzenie. Może trochę dłużej, bo wiem, że wpłynęło 450 uwag do projektu. Jak ten etap się zakończy, następują konsultacje z UE, które trwają do trzech miesięcy.

Co to oznacza dla przedsiębiorcy. Jak by pan ogólnie opisał ten cały proces. Po prostu trzeba będzie kupić nową kasę, która będzie nadawała sygnał do Ministerstwa Finansów?

Tak, chociaż proces wymiany kas jest po stronie MF. Mogę sobie wyobrazić dwa scenariusze. Jeden to ewolucyjny, w którym każda nowo zakupiona kasa po pewnym vacatio legis od początku 2018 roku będzie musiała być kasą online. Przedsiębiorcy, z którymi rozmawiałem, ci drobni, właściciele małych sklepów i to nie tylko w dużych miastach mają obawy o zasięg, jeżeli chodzi o transmisję danych. Mają sklepy w takich miejscach, gdzie tego zasięgu czasem nie ma. I co wtedy? Jeżeli żadna z sieci komórkowych nie będzie działać u przedsiębiorcy, to zostaje internet stacjonarny. A jeżeli go nie będzie, to wtedy podatnik będzie musiał wysyłać te dane ręcznie.

Jaki jest cel takiej operacji? Wiemy, że dane te będą wysyłane do MF. Po co?

Po to, by MF mogło mierzyć w czasie rzeczywistym mierzyć wpływy podatku. Żeby mogło sprawdzić czy w czasie rzeczywistym mogło sprawdzić czy podwyżka akcyzy wpłynęła na wpływy. I po to, żeby nie musiało wysyłać inspektorów do kontroli. To jest korzyść dla MF. Dzięki mierzeniu podatku online wzrastają wpływy. To przykład Węgier i Chorwacji.

Jak to wygląda w innych krajach?

To co widzimy to bardzo wyraźny trend w wielu krajach. Kraje, które już wprowadziły fiskalizację online to Węgry, Chorwacja, Turcja i jeszcze parę innych. Kraje, które to wprowadzają to Słowacja, Czechy, Austria. Już wiemy, że Niemcy zastosują wariant austriacki za rok. Wiemy, że w Afryce Kenia to wprowadza, a dziesięć krajów czeka. A także Dania i kraje skandynawskie. To jest trend digitalizacji, którego nie da się powstrzymać.

Jak to zaowocowało jeżeli chodzi o wpływy podatkowe?

Na Węgrzech wzrost wpływu podatku VAT wyniósł około 200 mln euro w skali kwartału. W Chorwacji wzrost wpływu podatkowego wyniósł 23 procent.

A czy są jakieś szacunki dotyczące Polski?

Według opracowania KPMG dosyć dużego, szacowane są dodatkowe wpływy podatku VAT na 2,5 mld złotych rocznie.

Czy cała operacja jest bezpieczna? Czy nie istnieje ryzyko wycieku danych?

System będzie tak bezpieczny, jak będą serwery Ministerstwa Finansów. Dotychczas są bezpieczne, hakerzy wolą włamywać się na serwery banków, bo tam są pieniądze.

Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa