Kuratorem został Bankowy Fundusz Gwarancyjny. – Nie określono ram czasowych działania kuratora – mówi Magdalena Potocka z BFG. Fundusz podkreśla, że ustanowienie go kuratorem w Idei jest wyrazem współpracy instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego.

Czytaj także: KNF wprowadza kuratora do Idea Banku
Bez wpływu na klientów
Czy wprowadzenie kuratora, którego jednym z zadań ma być pomoc zarządowi w autosanacji banku i opracowanie wiarygodnego planu B na wypadek, gdyby nie udało się znaleźć poszukiwanego od lutego inwestora, oznacza, że szanse na jego pozyskanie są mniejsze? – Każdy bank powinien posiadać spójną strategię rozwoju oraz plany, określające szczegółowo, w jaki sposób wdroży ją w zmieniającym się otoczeniu. Realizacja strategii i planów jest w rękach banku, ale nadzorca musi brać pod uwagę wszystkie scenariusze. Preferencje mają oczywiście te, które zakładają, że poprawa sytuacji zostanie osiągnięta przy wykorzystaniu mechanizmów rynkowych dzięki wsparciu prywatnego kapitału lub stosowne działania autosanacyjne – mówi Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.
Szczegółowy zakres zadań kuratora określa KNF, za której zgodą może on zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie banku, przysługuje mu także prawo uczestniczenia w posiedzeniach organów banku oraz do uzyskiwania wszelkich informacji niezbędnych do wykonywania jego funkcji. Może także zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia.