Aktualizacja: 23.07.2019 14:39 Publikacja: 23.07.2019 14:35
Foto: Bloomberg
- Rozmawiamy z naszym audytorem wewnętrznym na temat tego, co może się wydarzyć po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na razie tylko rzecznik wydał opinię, czekamy na ostateczne orzeczenie – mówi Michał Gajewski, prezes Santander Banku Polska.
Z przedstawionej w maju przez rzecznika TSUE opinii wynika, że w przypadku mechanizmu indeksacji kredytów walutowych, który został uznany za niedozwolony, umowa może zostać rozwiązana lub przewalutowana na złote przy zachowaniu stopy oprocentowania LIBOR. To drugie rozwiązanie oznaczałoby duże straty dla banków, Związek Banków Polskich szacował je nawet na 60 mld zł w skrajnym scenariuszu, analitycy skłaniają się ku 15-20 mld zł w zależności od tego ilu klientów ruszy do sądów i jak będą one rozstrzygać . Obserwowany wzrost ostatnich korzystnych dla nich orzeczeń może sugerować, że spraw będzie przybywać, szczególnie, że przyjęta właśnie ustawa frankowa nie zawiera zapisu o funduszu konwersji mającego zmusić banki do oferowania klientom atrakcyjniejszego niż rynkowy kurs przewalutowania.
W Banku Millennium liczba ugód z frankowiczami spadła kwartał do kwartału, ale liczba nowych roszczeń od klientó...
Wyjście z Polski dużej hiszpańskiej grupy Santander pokazuje, że nawet na wydawałoby się poukładanym rynku wszys...
Bank ING BSK zarobił ponad miliard złotych w pierwszych trzech miesiącach roku. Trudniejsze mogą być kolejne mie...
Litewska sejmowa komisja antykorupcyjna oczekuje od Banku Litwy wyjaśnień w sprawie firmy, która przeprowadziła...
Bank zanotował w I kwartale wysoki wzrost popytu ze strony klientów biznesowych. Klienci indywidualni nie dopisa...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas