Aktualizacja: 24.06.2021 14:20 Publikacja: 24.06.2021 14:18
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Komisja Nadzoru Finansowego po analizie sytuacji finansowej i otoczenia sektora bankowego w pierwszym półroczu 2021 r. zdecydowała o zastosowaniu dla banków komercyjnych w drugim półroczu polityki dywidendowej opartej na ustalonych w 2018 r. kryteriach średnioterminowych. Jednak tym razem uwzględnione muszą być dodatkowe kryteria odnoszące się do specyficznych ryzyk związanych z portfelem hipotek walutowych i pandemią Covid-19.
Dywidendę w wysokości do 50 proc. zysku za 2020 r. może wypłacić jedynie bank, który nie realizuje programu naprawczego oraz ma ocenę BION nie gorszą niż 2,5 i dźwignię finansową co najmniej 5 proc. Do tego dochodzą wymogi w zakresie współczynników kapitałowych. Bank musi mieć współczynnik Tier1 co najmniej 4,5 proc. powiększony o 75 proc. wysokości bufora frankowego (tzw. add-on) oraz o wymóg połączonego bufora przy uwzględnieniu bufora ryzyka systemowego na poziomie takim jak przed pandemią, czyli 3 proc. (na wymóg połączonego bufora składają się też bufor zabezpieczający wynoszący 2,5 proc., bufor o innej instytucji o znaczeniu systemowym, który jest różny dla poszczególnych banków, i bufor antycykliczny wynoszący 0 proc.). Współczynnik TCR ma wynieść co najmniej 8 proc. powiększony o pełny wymiar bufora frankowego oraz wymóg połączonego bufora (także przy 3-proc. buforze ryzyka systemowego).
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 0,50 proc. To zaskakujący ruch – ekonomiści ankietowani przez Bloomberga w większości spodziewali się cięcia o 25 pb.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obciął główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wcześniej cięcia tylko o 25 pb.
– Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Ludwik Kotecki, członek RPP.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Były prezes państwowego banku China Everbright Group został skazany na 12 lat więzienia za defraudację i łapówkarstwo, poinformowała we wtorek państwowa stacja CCTV. Tang Shuangning przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości ponad 11 milionów juanów.
Ponad 70 proc. pracy w branży finansowej może być w pełni wykonywanej przez sztuczną inteligencję lub przy jej wsparciu. Jednak nie musi to oznaczać zwolnień – to wynika z raportu firmy Accenture.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Jeszcze przed świętami mBank chce dostarczyć swoim klientom innowacyjne rozwiązanie – możliwość zakupów online bezpośrednio w aplikacji bankowej. To pierwszy taki projekt na rynku.
Umorzenie pożyczki hipotecznej, jeśli w umowie od razu nie był wskazany cel mieszkaniowy, nie korzysta z zaniechania poboru PIT.
O zarzutach dla wcześniejszych władz PKO BP. O tym, jak rozwiązać problem kredytów frankowych i dlaczego nie boi się pozwów za WIBOR. O tym, czy bank będzie partnerem Allegro i dlaczego już dziś zaprasza wszystkich przedsiębiorców - mówi Szymon Midera, prezes PKO Banku Polskiego.
Chiński bank centralny People's Bank of China wznowił w listopadzie kupowanie sztab złota do swych rezerw po 6 miesiącach przerwy.
Czy banki zaoferują klientom nowe produkty o bardziej długoterminowym charakterze? Wszystko na to wskazuje. Ale czy Polacy z nich skorzystają? Do tego potrzebna jest m.in. większa wiedza finansowa.
Oszuści mogą podszywać się pod kogoś bliskiego lub znajomego na popularnych komunikatorach i wyłudzić od nas pieniądze - ostrzega policja w filmie z udziałem popularnego aktora.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas