Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że jego zdaniem proponowana przez zarząd PKO BP dywidenda w wysokości 1 mld zł mogłaby być wyższa. W ubiegłym roku zysk jednostkowy kontrolowanego przez Skarb Państwa PKO BP wyniósł 2,43 mld zł. Ujawniony przez "Rz" pomysł przejęcia BZ WBK przez konsorcjum zbudowane wokół PKO BP nie wzbudza entuzjazmu na rynku.

– Z biznesowego punktu widzenia oceniam go negatywnie. Jeśli PKO BP miałby kupować udziały w BZ WBK, to tylko większościowe, na co jednak nie ma wystarczających środków i konieczne byłoby podniesienia kapitałów. Natomiast kupowanie pakietu mniejszościowego nie daje żadnych korzyści, a dodatkowo absorbuje kapitały – uważa Dariusz Górski, analityk Wood & Company.

Wystawiony na sprzedaż przez AIB 70-proc. pakiet akcji BZ WBK jest wart około 10 mld zł. Zdaniem analityków obecnie PKO BP mógłby wyłożyć na ten cel maksymalnie 3,5 – 4,5 mld zł. W środę kurs PKO BP spadł o 0,9 proc., do 40 zł, a około godz. 11 zniżkował nawet o 1,9 proc. Na zmniejszenie porannego spadku mogła wpłynąć wypowiedz ministra skarbu, ponieważ około godz. 12 cena akcji zbliżyła się do poziomu wtorkowego zamknięcia.