Tak wynika z cokwartalnej ankiety NBP wśród przewodniczących komitetów kredytowych w bankach, których udział w portfelu sektora wynosi ponad 80 proc.

Według ankietowanych banków zmiany polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw dotyczyły przede wszystkim warunków udzielania kredytów. Kolejny kwartał z rzędu banki podnosiły koszty obsługi kredytów oraz skracały maksymalny okres kredytowania przedsiębiorstw. Przewidywania banków na II kwartał 2013 r. wskazują na dalsze zaostrzanie polityki kredytowej, w szczególności w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.

W I kw. w porównaniu do poprzednich nie zmieniły się natomiast kryteria udzielania kredytów dla gospodarstw domowych.  Natomiast po raz pierwszy od roku banki nieznacznie obniżyły pobierane marże w tym segmencie. Jednocześnie zapowiadają złagodzenie polityki kredytowej w II kwartale 2013 r., co może być efektem łagodniejszych zaleceń nadzoru finansowego. Jak wynika z ankiety NBP, zapowiedziom banków odnośnie łagodzenia polityki kredytowej w tym segmencie towarzyszą oczekiwania na istotny wzrost popytu w II kwartale 2013 r.

Banki przewidują też niewielkie złagodzenie polityki kredytowej w kategorii kredytów mieszkaniowych w II kwartale 2013 r. Tutaj jest jednak problem z popytem. Wygaśnięcie programu „Rodzina na swoim" przyczyniło się zdaniem ankietowanych banków do istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe. Odsetek banków, które odczuły niższy popyt był najwyższy od początku 2009 r. W kolejnym kwartale banki nie spodziewają się istotnych zmian popytu na ten rodzaj kredytów.