Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń polskiej firmy była silna pozycja na rodzimym rynku, dziś krajowe przedsiębiorstwa bez kompleksów sięgają coraz dalej. Integer.pl, Ursus, CCC, LPP, Famur, Kopex, KGHM, PKN Orlen, Seco Warwick, Maspex, Polpharma czy Grupa Azoty to tylko kilkanaście najbardziej znanych przykładów spółek, które zdecydowały się na międzynarodową ekspansję. Raportowane wyniki w przeważającej większości potwierdzają, że decyzja o wejściu na nowe rynki była strzałem w dziesiątkę.
Widoczna poprawa
– Obserwujemy dynamiczną ekspansję polskich firm za granicą – potwierdza Monika Piątkowska, członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. – 2013 rok minął pod znakiem eksportu – zakończył się rekordowym wynikiem oraz pierwszą w historii nadwyżką w handlu zagranicznym. W ciągu ostatnich 25 lat polski eksport zwiększył się dziesięciokrotnie, a do 2020 r. spodziewany jest dalszy jego wzrost na poziomie 8–10 proc. rocznie – szacuje.
Skąd taki sukces? Prawdopodobnie dlatego,że mamy dziś do czynienia ze „złotym zbiegiem okoliczności". W jednym miejscu i czasie występują czynniki, które zachęcają polskie firmy do wyjścia poza granice kraju – wnioskuje firma badawcza Think–Tank w swoim najnowszych raporcie. Czynniki te to m.in. dobra jakość produktów, zasoby kapitałowe, obecność znaczącej liczby polskich firm na rynkach ościennych, rozszerzenie się łańcucha dostaw i wreszcie zmiany w gospodarce globalnej.
Ożywienie gospodarcze
– Gospodarka światowa wchodzi w nowy rok w nieco lepszej kondycji niż dotychczas – nie ma wątpliwości Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego. – Nasze prognozy wskazują na wyraźne przyspieszenie wzrostu gospodarczego w krajach rozwiniętych. Z punktu widzenia Polski na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim ożywienie w Niemczech. Gospodarka niemiecka może bowiem w przyszłym roku wzrosnąć o około 1,9 proc. (wobec 0,5 proc. w 2013 r.) i to przede wszystkim dzięki popytowi krajowemu. Dosyć dobre wyniki powinny odnotować również inne gospodarki europejskie, w szczególności Wielka Brytania oraz kraje Europy Środkowej – prognozuje główny ekonomista banku.
Oprócz Niemiec i Wielkiej Brytanii, na uwagę zasługuje też Turcja, która staje się atrakcyjnym celem eksportowym ze względu na sprzyjającą demografię i optymistyczne prognozy gospodarcze. Zdaniem ekspertów Citi, PKB (Produkt Krajowy Brutto) tego kraju będzie rósł w wyjątkowo szybkim tempie (3,5 proc.)