BZ WBK ma zalecenie wstrzymania dywidendy

Bank Zachodzi WBK poinformował, że otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zalecenie zatrzymania całego zysku wypracowanego w okresie w 2014 r. do czasu ustalenia przez organ nadzoru wysokości dodatkowego wymogu kapitałowego.

Publikacja: 01.04.2015 16:23

BZ WBK ma zalecenie wstrzymania dywidendy

Foto: Bloomberg

- Bank analizuje obecnie kwestię realizacji powyższego zalecenia KNF. O wynikach analizy, jak również o ewentualnej zmianie projektu uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Banku zwołanego na 23 kwietnia 2015 r. w sprawie podziału zysku, dnia dywidendy i terminu wypłaty dywidendy, bank poinformuje w osobnych raportach, w terminie do 8 kwietnia 2015 r. – podał BZ WBK w komunikacie giełdowym.

Pierwotnie, zgodnie z wcześniej opublikowanymi projektami uchwał, bank planował przeznaczyć na dywidendę 47,7 proc. zysku netto banku oraz 49,75 proc. zysku Grupy.

To trzeci bank, który poinformował, że otrzymał zalecenia wstrzymania się z wypłatą dywidendy do czasu ustalenia przez KNF dodatkowego narzutu kapitałowego.

Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że banki z dużym udziałem kredytów walutowych będą musiały spełnić dodatkowe wymogi kapitałowe, które będą wyznaczane indywidualnie.

Nadzorca tłumaczył, że takie działanie jest związane z ryzykiem portfela kredytów walutowych, w zwłaszcza z dużym udziałem kredytów o wysokim wskaźniku LtV (relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości, które jest jego zabezpieczeniem – red.). Wcześniej nadzór rozważał też podniesienie wag ryzyka ze 100 do 150 proc. dla portfela takich kredytów, ale ostatecznie zdecydowano się na opcję, w której banki dostaną indywidualne domiary kapitałowe.

KNF zapowiedział też, że banki do tego czasu nie mogą wypłacić dywidendy z zysku za 2014 r. Pisma w tej sprawie trafiają do grupy banków, które planowały wypłatę dywidendy.

W poniedziałek zalecenie w tej sprawie dostał mBank, a we wtorek wieczorem także PKO BP.

W grupie banków, które mogą dostać podobne pismo jest też Millennium. Natomiast sama procedura związana z nałożeniem na banki mające duże portfele kredytów walutowych indywidualnych domiarów kapitałowych będzie trwać do końca 2015. Będzie to dotyczyć grupy około 10 banków.

Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem