Niebezpieczna wyprawa chińskich banków

Żelazna reguła od 20 lat krepująca banki w Państwie Środka odchodzi do lamusa. Co z tego wyniknie?

Publikacja: 28.06.2015 09:18

Niebezpieczna wyprawa chińskich banków

Foto: Bloomberg

To jeden z najważniejszych elementów reformy chińskiego systemu bankowego. Władze postanowiły zrezygnować z obowiązującej od 20 lat reguły ograniczającej akcję kredytową banków. Kredyty nie mogły stanowić więcej niż 75 proc. depozytów. Na swojej stronie internetowej poinformowała o tym Rada Państwa, która opracowała projekt zmian.

Dzięki temu spodziewane jest ożywienie akcji kredytowej, ale osiągnięcie tego celu jest wątpliwe z powodu ograniczonego popytu na pożyczki w drugiej gospodarce świata zwalniającej tempo ekspansji.

W drugim półroczu Chiny czeka też wdrożenie jednej z najbardziej ryzykownych decyzji - i zlikwidowane zostanie górne ograniczenie oprocentowania depozytów bankowych.

- Prawdziwą przeszkodą w rozwoju akcji kredytowej banków jest awersja do ryzyka - twierdzi Qu Hongbin, ekonomista brytyjskiego banku HSBC w Hongkongu. Uważa on, że najbardziej skutecznym antidotum byłoby bardziej agresywne luzowanie polityki pieniężnej.

W okresie minionych dwóch lat zniesiono dolną granicę oprocentowania kredytów, co umożliwiło bankom płacenie nawet 50 proc. więcej niż wynosi benchmark za depozyty i powstał system ubezpieczeń depozytów. Premier Li Keqiang chce zwiększyć rolę mechanizmów rynkowych w kontrolowanym przez państwo sektorze bankowym , którego aktywa szacowane są na 29 bilionów dolarów. To dwa razy więcej niż mają banki amerykańskie.

Ludowy Bank Chin sygnalizował, że zniesienie górnego pułapu akcji kredytowej może nastąpić jeszcze w tym roku, ale prawdopodobnie stanie się to później.

Niebezpieczeństwem jakie się z tym wiąże może być nadmierna konkurencja o depozyty, która może spowodować wzrost oprocentowania kredytów i destabilizacja systemu finansowego. .

Zniesienie limitu akcji kredytowej nie wpłynie na inne ograniczenie pożyczkodawców jakim jest wskaźnik rezerw obowiązkowych deponowanych w banku centralnym. Obecnie dla największych banków wynosi on 18,5 proc. depozytów.

Analitycy Sanford C. Bernstein&Co twierdzą, że zniesienie ograniczenia dla akcji kredytowej będzie korzystne dla banków, gdyż zwiększą się ich zyski i wyceny, a rywalizacja o depozyty osłabnie.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki