Alior Bank w końcu wypłaci dywidendę. Ma rekordowo wysokie zyski

Kolejny bank może pochwalić się rekordowo wysokimi zyskami za minionym rok, na poziomie 2 mld zł. Dzięki temu Alior może zacząć dzielić się zyskami z akcjonariuszami.

Publikacja: 28.02.2024 10:14

Alior Bank w końcu wypłaci dywidendę. Ma rekordowo wysokie zyski

Foto: Bloomberg

Zysk netto grupy Alior Banku w IV kwartale 2023 r. wzrósł do najwyższego w historii spółki poziomu 586,7 mln zł z 360 mln zł rok wcześniej - poinformował bank we środowym raporcie.

To również zarobek wyższy o oczekiwań – analitycy w ankiecie PAP spodziewali się średnio 542 mln zł na plusie.

Będą pierwsze dywidendy

W całym 2023 roku zysk netto Alior Banku w 2023 r. wyniósł 2,03 mld zł i wzrósł o 197 proc. w porównaniu do wyniku z 2022 r.

Bank podał, że wypracowane zyski oraz wysoki poziom nadwyżki kapitałowej stanowią podstawę do pierwszej w historii wypłaty dywidendy przez Aliora.

Czytaj więcej

Pekao zarobił niemal cztery razy więcej niż rok wcześniej

Zarząd banku zamierza rekomendować wypłatę dywidendy w wysokości ok. 570 mln zł. Dokładna kwota rekomendowanej dywidendy za 2023 r. zostanie wskazana po uzyskaniu pozytywnej oceny rady nadzorczej dla wniosku zarządu banku o podjęcie przez ZWZ uchwały w sprawie podziału zysku za rok obrotowy 2023 – czytamy w komunikacie spółki.

Dobre wyniki operacyjne

W IV kwartale 2023 r. wyższy od oczekiwań okazał się także wynik odsetkowy – 1,29 mld zł, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej i 6 proc. więcej niż poprzednim kwartale. Bank podaje, że kwartalna poprawa tego wyniku wynikała głównie z wyższego o ok. 67 mln zł wyniku odsetkowego na instrumentach pochodnych (hedging). Ale wzrosła też marża odsetkowa netto — 6,22 proc. z 6,16 proc. w III kw.

Wynik z opłat i prowizji ostatnim kwartale 2023 roku wyniósł 240 mln zł i też był powyżej oczekiwań rynku. Wynik prowizyjny wzrósł 31 proc. w ujęciu rocznym i o 40 proc. w ujęciu kwartalnym. Na tle innych banków to bardzo duży wzrost, władze Aliora wyjaśniają, że to efekt specyficznego księgowania transakcji FX. Od 2024 roku wynik z transakcji wymiany walut będzie prezentowany już wyłącznie w wyniku prowizyjnym.

W ostatnim kwartale 2023 roku bank dodatkowo zawiązał 45,8 mln zł rezerw na ryzyko prawne kredytów hipotecznych w walutach obcych. Na koniec 2023 r. rezerwy pokrywają 80,3 proc. aktywnego portfela kredytów w CHF.

Koszty w IV kw. 2023 roku wyniosły 562 mln zł, czyli były wyższe od oczekiwań.

BK2 nakręcił sprzedaż hipotek

Na koniec 2023 r. wartość kredytów brutto wzrosła o 5 proc. do 65,1 mld zł, a w samy IV kw. sprzedaż kredytów hipotecznych to nieco ponad 2 mld zł, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż hipotek na takim poziomie też jest rekordowo wysoka, na co wpływ miał udział Aliora w programie „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Władze Aliora chwalą się, że w IV kwartale bank sfinansował klientom blisko 5 tys. transakcji związanych z nieruchomościami, to 3-krotnie więcej niż w III kwartale 2023 r.

Sprzedaż pożyczki gotówkowej w ostatnim kwartale 2023 roku wyniosła 1,38 mld zł, czyli spadła 7 proc. kwartał do kwartału.

Wskaźnik rentowności kapitału własnego ROE w 2023 roku wyniósł 26,3 proc.

Zysk netto grupy Alior Banku w IV kwartale 2023 r. wzrósł do najwyższego w historii spółki poziomu 586,7 mln zł z 360 mln zł rok wcześniej - poinformował bank we środowym raporcie.

To również zarobek wyższy o oczekiwań – analitycy w ankiecie PAP spodziewali się średnio 542 mln zł na plusie.

Pozostało 90% artykułu
Banki
EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Banki
Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą