Tureckie banki zrywają z Rosją. Odrzucają przelewy, likwidują konta

Od początku roku tureckie banki zaczęły masowo wstrzymywać się z realizacją płatności z Rosji. Zwracają też już przyjęte pieniądze na dostawę produktów. Dotąd Turcja była głównym krajem, przez który dostarczano do Rosji towary objęte sankcjami.

Publikacja: 18.01.2024 13:04

Tureckie banki zaczęły masowo wstrzymywać się z realizacją płatności z Rosji

Tureckie banki zaczęły masowo wstrzymywać się z realizacją płatności z Rosji

Foto: Bloomberg

Tureckie banki odmawiają współpracy z rosyjskimi bankami w obawie przed sankcjami – pisze „Kommersant”, powołując się na źródła na rynku finansowym i uczestników handlu zagranicznego. Turcy zrywają relacje korespondencyjne i zaprzestają przetwarzania rosyjskich płatności bez formalnego zamknięcia umowy.

Przekazy do Turcji nie działają

Według jednego z rozmówców gazety, są wyjątki. Na przykład były to „filie” zagranicznych banków w Rosji. Inne źródło zauważyło, że trudności istnieją od dawna, ale pod koniec 2023 roku sytuacja znacznie się pogorszyła i rozprzestrzeniła na prawie wszystkie banki w Turcji.

Czytaj więcej

Wojskowy eksport z Turcji do Rosji ma się doskonale. I wciąż rośnie

Od 1 stycznia niemal ustały przekazy pieniężne od firm z Rosji do Turcji. Eksporterzy przestali otrzymywać płatności w lirach i rublach. Niektóre banki anulowały już zaakceptowane transakcje, wyjaśniając, że dotyczą one „towarów zakazanych” – pisze turecki portal Economim.

Jest to efekt wizyty sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Turcji na początku stycznia. Amerykanie od dawna domagali się od Ankary „zajęcia się kwestiami obchodzenia sankcji i kontroli eksportu”. Ponieważ słowne ostrzeżenia nie przyniosły efektów i Turcy wciąż zarabiali na umożliwianiu Rosji importu sankcjonowanych towarów, w tym podwójnego (cywilno-wojskowego) zastosowania, do akcji wkroczyło Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA. OFAC skierowało do tureckich banków jasny przekaz — „obsługujecie Rosję - nie będziecie mogli działać w USA”.

Podobne ostrzeżenia dostały banki z Chin – i także w tym roku zaczęły zamykać konta Rosjan. Na razie robią to banki państwowe.

Zarobić na rosyjskiej wojnie

O tym, że rosyjska wojna napędza turecką gospodarkę, świadczą statystyki przytaczane przez Economim. Eksport z Turcji do Rosji tylko w 2023 roku gwałtownie wzrósł o 23,2 proc. – z 7,6 miliarda dolarów do 9,4 miliarda dolarów. Eksportowano przede wszystkim produkty przemysłu chemicznego, motoryzacyjnego, owoce i elektronikę, w tym chipy, na które są nałożone sankcje.

Czytaj więcej

Turcja już nie wspiera omijania sankcji, ale jest tego cena

Po wprowadzeniu 12. pakietu sankcji UE tureckie banki zaostrzyły kontrole transakcji z klientami rosyjskimi lub za pośrednictwem rosyjskich banków. Zaczęły żądać większej ilości informacji i dokumentów potwierdzających brak sankcji wobec wszystkich uczestników łańcucha, oraz potwierdzenia, że importowane towary nie są objęte sankcjami — powiedział szef działu Dmitrij Suchowiersza z FM Logistic dla „Kommersanta”.

– Teraz przez tureckie banki nie przechodzi nawet płatność za usługi – dodaje Igor Czernyszew, dyrektor ds. rozwoju biznesu SOTA Logistic. Wszystkie tureckie banki żądają wskazania ostatecznych odbiorców i deklaracji towarów z kodami celnymi. A teraz tylko jeden bank w Rosji przekazuje wszystkie płatności jako korespondent. Oznacza to, że przy liczbie płatności przekraczającej 50 dziennie, zajmuje to co najmniej kilka dni – dodaje Czernyszew.

Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi