Pekao zaskoczył rynek wynikami. Dużo wniosków na kredyt 2%

Bank korzysta ze sprzyjających okoliczności i zarabia krocie na odsetkach. I podaje, że dotychczas przyjął 10 tys. wniosków o „kredyt 2 proc.” łącznie na ponad 4 mld zł.

Publikacja: 03.08.2023 08:56

Pekao zaskoczył rynek wynikami. Dużo wniosków na kredyt 2%

Foto: materiały prasowe

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w II kwartale 2023 r. wyniósł 1,69 mld zł wobec 468 mln zł rok wcześniej i 1,44 mld zł kwartał wcześniej. Zysk okazał się też powyżej oczekiwań rynku, które kształtowały się na poziomie ok. 1,65 mld zł.

Wyższa marża

W całej pierwszej połowie Pekao zamknął wynikiem netto w wysokości 3,14 mld zł w porównaniu do 1,38 mld zł rok wcześniej. Władze banku ten znaczący wzrost zysku tłumaczą wzrostem skali działania, korzystnymi wynikami wszystkich segmentów działalności, wyższym wynikiem odsetkowym, czy mniejszymi w ujęciu rok do roku rezerwy i składki. 

I tak wynik odsetkowy w II kwartale wyniósł niemal 3 mld zł i był wyższy od oczekiwań rynku. To o 17 proc. więcej niż rok temu i 8 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Marża odsetkowa wzrosła do 4,3 proc  z 4,15 proc. w I kwartale.

Wynik z prowizji wyniósł 713 mln zł i był zgodny z szacunkami rynku. Spadł on 0,4 proc. w ujęciu rocznym i wzrósł 4 proc. w ujęciu kwartalnym.

Czytaj więcej

Ile naprawdę kosztuje „Bezpieczny kredyt 2 proc.”?

Koszty w ryzach

Odpisy (bez rezerw na kredyty CHF) wyniosły w II kw. 224 mln zł i okazały się zbliżone do tych spodziewanych przez rynek. Standardowe koszty ryzyka w II kwartale 2023 wzrosły do 51 pb z 30 pb w I kwartale, na co duży wpływ miały odpisy dokonane na ekspozycje wobec jednej grupy kapitałowej reklasyfikowanej do NPL.

Ogólne koszty administracyjne wyniosły w II kw. 1,2 mld zł, czyli zgodne z oczekiwaniami. Koszty spadły 25 proc. rdr i 10 proc. kdk.

Po czerwcowym, niekorzystnym dla sektora, wyroku TSUE sprawie kredytów frankowych, Pekao nie zawiązywał dodatkowych rezerw na ryzyko prawne hipotecznych kredytów walutowych. Ale już wcześniej były one relatywnie duże, na koniec czerwca 2023 roku poziom tych rezerw wynosił 2,29 mld zł, wobec 2,29 łącznej wartości bilansowej brutto kredytów w CHF.

Czytaj więcej

Wielkie zainteresowanie kredytem 2 proc. Już ponad 11,5 tys. wniosków

Tani kredyt 2% idzie jak woda

Władze Pekao wskazują też na silnie odreagowanie w bankowości detalicznej. Nowa sprzedaż kredytów hipotecznych była w I kwartale prawie dwa razy wyższa niż w II kwartale wcześniej, sięgając 1,3 mld zł.

Bank podał też, że w lipcu wpłynęło aż 10 tys. wniosków na kwotę ponad 4 mld zł w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, zaś liczba podpisanych już umów na „bezpieczny kredyt 2 proc.” sięgnęła 490.

Nowa sprzedaż pożyczek gotówkowych w I kwartale wzrosła rdr o 21 proc. do 1,4 mld zł.

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w II kwartale 2023 r. wyniósł 1,69 mld zł wobec 468 mln zł rok wcześniej i 1,44 mld zł kwartał wcześniej. Zysk okazał się też powyżej oczekiwań rynku, które kształtowały się na poziomie ok. 1,65 mld zł.

Wyższa marża

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński bliżej Trybunału Stanu
Banki
Nadia Calviño, prezes EBI: Dwa satelity dla Polski to początek
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Marszałek Sejmu podjął decyzję
Banki
Prokuratura wzywa członków Rady Polityki Pieniężnej. Kotecki: To atak polityczny
Banki
Hołownia: Dziś decyzja o postawieniu prezesa NBP przed Trybunałem Stanu