Konto bankowe na selfie staje się standardem

Zdalne zakładanie kont cieszy się rosnąca popularnością, choć wciąż nie jest to dominująca forma pierwszego kontaktu z bankiem – wynika z naszej miniankiety.

Publikacja: 24.01.2023 17:59

Konto bankowe na selfie staje się standardem

Foto: Adobe Stock

Usługa otwarcia konta na selfie stała się standardem w polskiej bankowości, głównie po okresie pandemii, gdy wszyscy szukali sposobów na zdalny kontakt z klientami. A obecnie oferują ją już wszystkie duże banki komercyjne.

Czytaj więcej

Nest Bank wychodzi z niszy i stawia na siłę przedsiębiorców

Niektóre intensywnie promują konto na selfie. Przykładowo Bank Pekao oferuje bonus w wysokości do 200 zł – 50 zł można zyskać za samo założenie rachunku w ten sposób, a kolejne trzy razy po 50 zł za wykonywanie określonych transakcji. Także w mBanku można otrzymać podobny bonus – do 200 zł, również po spełnieniu wymaganych warunków promocji.

Pytanie, czy taka usługa cieszy się popularnością wśród Polaków? Zbiorczych danych nie ma, ale z deklaracji banków w naszej minisondzie wynika, że zainteresowanie rośnie. – W ostatnim kwartale 2022 r. niemal co drugi nowy klient wnioskujący online o Konto Jakże Osobiste, skorzystał z procesu VideoSelfie – informuje nas Alior Bank. – W grudniu 2022 niemal jena piąta wszystkich kont założonych w mBanku została założona właśnie przez selfie – podaje z kolei mBank.

– Klienci chętnie korzystają z tej możliwości – dotyczy to głównie młodych klientów, którzy bardziej cenią sobie cyfrowe rozwiązania – ocenia PKO BP. A Marcin Jagodziński, dyrektor departamentu zarządzania segmentami w Credit Agricole Bank Polska, szacuje, że obecnie co czwarty klient wybiera to rozwiązanie (a pozostali klienci korzystają ze wsparcia doradców w oddziałach bankowych).

Jak podkreślają eksperci, konto na selfie przynosi korzyści klientom i samym bankom. Ci pierwsi mogą zaoszczędzić czas i od początku wdrażać się w cyfrowe usługi finansowe. Z kolei dla banków to ograniczenie liczby papierowych dokumentów, co jest oszczędnością także dla środowiska.

Banki
Koszty frankowego wyroku TSUE
Banki
Banki czekają na wyrok TSUE. Ile będzie je kosztował darmowy kredyt frankowiczów
Banki
Oprocentowanie lokat już nie spada
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach