Teraz banki w Ameryce Południowej likwidują konta Rosjan

W ślad za Europą także banki w Ameryce Łacińskiej zaostrzają warunki świadczenia usług dla Rosjan. Oficjalnie banki nie ogłaszają sankcji, wszelkie ograniczenia są ukryte, a klienci dowiadują się o nich po fakcie. Np. w Meksyku banki mogą zamrozić pieniądze nawet Rosjanom z pozwoleniem na pobyt i mającym podwójne obywatelstwo.

Publikacja: 14.11.2022 14:14

Teraz banki w Ameryce Południowej likwidują konta Rosjan

Foto: Bloomberg

W Argentynie, aby otworzyć konto, Rosjanie muszą okazać rosyjski SNILS (nr ubezpieczenia konta osobistego). Powodem jest to, że klient ma rosyjski paszport. Europejczycy i Amerykanie jako pierwsi nałożyli restrykcje po napaści Rosji na Ukrainę. Teraz podobne ograniczenia zaczynają wprowadzać banki w krajach Ameryki Łacińskiej.

Tak więc kanadyjski Scotiabank, jak dowiedział się Kommersant, zamknął konto Rosjanki z meksykańskim paszportem. Tatiana Reznik wyjechała do Meksyku 20 lat temu i od razu otworzyła konto oszczędnościowe. Jest obywatelką Meksyku (i Rosji) od 12 lat i bank o tym wie. Dowiedziała się przypadkiem, że konto zostało zlikwidowane. Koleżanka próbowała przelać jej 100 dolarów, ale pieniądze wróciły.

Czytaj więcej

W co najchętniej inwestują Rosjanie? W gotówkę w pończochach

Bank wytłumaczył Tatianie, że prała pieniądze, więc nie ma już prawa do rachunku w banku: „Mam 58 000 pesos na koncie w meksykańskim banku - 3 000 dol. Pracownik organizacji kredytowej powiedział przez telefon, że mogę przyjść do oddziału i odebrać pieniądze - mówi Rosjanka.

Konto zostało zamknięte ponad 50 dni temu. Pieniądze dostały się do centrali banku i tam zostały zamrożone. Bank udostępnił Rosjance dokumenty, z których wynikało, że konto zostało zamknięte, ponieważ wypisała czeki na kwotę, która nie istnieje na tej lokacie. Rosjanka twierdzi, że nawet nie ma książeczki czekowej.

Trudności mają też ci Rosjanie, którzy teraz przenoszą się do Ameryki Południowej. Na przykład w Argentynie konto mogą otworzyć tylko w pesos, a oddziały zachodnich banków w ogóle odmawiają współpracy z Rosjanami, mówi Kirill Makowjew mieszkaniec Buenos Aires: „Otwarcie konta bankowego w Argentynie dla nierezydenta jest teraz niezwykle trudne, prawie niemożliwe. Ani HSBC, ani ICBC nie zapewniają takiej możliwości.

Czytaj więcej

Luksusowe cruisery nie dla Rosjan. Rośnie ostracyzm świata wobec Rosji

Jedynie Banco Santander Rio (filia hiszpańskiego banku), z trudnościami, ale jednak otwiera depozyty obywatelom Rosji. Jednak w nim konta są zamrożone na sześć miesięcy. Można je tylko uzupełnić, nie ma możliwości wypłaty pieniędzy, a dodatkowo nakładają obowiązkowe ubezpieczenie.

Zagraniczne banki ściśle monitorują przepływ gotówki, którą Rosjanie wpłacają lub wypłacają. Jak wynika z raportu o polityce pieniężnej Banku Rosji, na dzień 1 października 2022 r. Rosjanie posiadali w zagranicznych bankach walutę obcą o wartości 3,623 bln rubli (60,2 mld dolarów).

Jest oczywiście możliwość odwołania się od decyzji zagranicznych banków. Jednak jak pokazuje przykład Borysa Rotenberga, rosyjskiego miliardera - jednego z najbliższych dworzan Putina, objętego sankcjami Zachodu w 2014 r, odblokowanie zamrożonego konta zajmuje lata.

W jego wypadku fiński bank Handelsbanken zamknął jego konto z powodu umieszczenia go na liście sankcyjnej USA. Rotenberg odwołał się do Rady Nadzoru Bankowego w Finlandii. Po dwóch latach konto zostało odblokowane. Po putinowskiej agresji na Ukrainę wszystkie zagraniczne konta Rotenberga i wielu innych dworzan Kremla znów zostały zamrożone.

Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji
Banki
Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Banki
Adam Glapiński wchodzi w buty polityka? Kotecki: tak to wygląda przed wyborami
Banki
Coraz większy nawis depozytów nad kredytami