Według badania przeprowadzonego przez Narodową Agencję Badań Finansowych (NAFI) w ciągu pięciu lat odsetek Rosjan, które wolą inwestycje w nieruchomości i złoto prawie się potroił, pisze gazeta Kommersant.

Wynika z niego, że 42 proc. Rosjan wciąż uważa zakup nieruchomości za najbardziej niezawodną i opłacalną inwestycję. Zakup złota wydaje się być najmniej ryzykowną inwestycją dla 23 proc. uczestników badania. Mniej więcej tyle samo uważa to za opłacalne. Lokata w banku państwowym jest nazywana najpewniejszym sposobem przechowywania pieniędzy przez 26 proc. respondentów, a 21 proc. wierzy w jej opłacalność.

Lokaty w bankach komercyjnych są preferowane pod względem wiarygodności i rentowności.

- To całkiem naturalne, że w warunkach niepewności gospodarczej (wojna, sankcje -red) Rosjanie zachowują swoje tradycyjne zainteresowanie przede wszystkim dobrami materialnymi Andrey Kochetkow, czołowy analityk banku Otkritie Investments, uważa:

„Generalnie preferencje się nie zmieniają, zmiany dotyczyły tylko waluty, ale stało się to pod wpływem obecnej sytuacji. Aktywa twarde, aktywa z gwarancjami państwowymi są popularne, wszystko inne jest w tle.

Analityk nie wspomniał, dlaczego Rosjanie przestali gromadzić waluty. Bank Rosja realizuje wytyczne reżimu, by uniemożliwić obywatelom dysponowanie własnymi walutami zgromadzonymi w bankach. Obywatele Rosji mogą teraz przelać za granicę nie więcej aniżeli 5000 dolarów. miesięcznie. Kreml ograniczył też Rosjanom wywóz gotówki do 10 tys. dolarów.

- Niewykluczone, że w przyszłości preferencje inwestycyjne Rosjan ulegną zmianie, jeśli będzie temu sprzyjała sytuacja gospodarcza. W szczególności nie można wykluczyć spadku zainteresowania nieruchomościami i złotem, a także wzrostu inwestycji w obligacje i waluty, uważa Siergiej Suwerow, strateg inwestycyjny w spółce zarządzającej Arikapital.

Nie sposób też nie zauważyć, że Rosjanie masowo wybierają gotówkę i zapewne lokują w pończochach. We wrześniu kiedy reżim ogłosił mobilizację, bank centralny odnotował rekordową ilość gotówki w rękach obywateli, firm i indywidualnych przedsiębiorców.

W ciągu roku Rosjanie zwiększyli wybieranie gotówki o 1 bilion rubli i tak zgromadzili w pończochach 14,2 bln rubli. W październiku, według banku centralnego, Rosjanie wycofali z banków kolejne 100 mld rubli.