Reklama

Źle o NBP myśli już co 2 Polak. W pół roku gwałtownie przybyło negatywnych ocen

Znacznie gorsze niż przed półroczem i jednocześnie najgorsze w historii naszych badań są notowania NBP. Obecnie o działalności NBP dobrze wypowiada się ponad jedna czwarta badanych (28%, od marca –12 p.p.), a źle – więcej niż połowa (52%, +19 p.) – informuje CBOS.
Prezes NBP, Adam Glapiński

Prezes NBP, Adam Glapiński

Foto: Bloomberg

ula

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-15 września tego roku.

Także w najnowszym sondażu SW Research dla rp.pl NBP oraz prezes Adam Glapiński nie wypadają najlepiej. Na pytanie "Jak ocenia Pani/Pan walkę prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego i Rady Polityki Pieniężnej z inflacją?" tylko 3,3 proc. respondentów odpowiedziało, że oceniają ją „bardzo dobrze”.

Ocenę dobrą wystawia prezesowi NBP i Radzie Polityki Pieniężnej 12,1 proc. ankietowanych.

Sposób walki z inflacją Glapińskiego i RPP źle ocenia 22,5 proc. respondentów.

Reklama
Reklama

Bardzo źle te działania ocenia 43,5 proc. ankietowanych.

18,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Czytaj więcej

Sondaż: 66 proc. Polaków źle ocenia walkę Glapińskiego i RPP z inflacją

Prezes NBP Adam Glapiński jest krytykowany za to, że zbyt długo ignorował problem rosnącej inflacji, która utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) od czerwca 2019 roku. Jeszcze na początku 2021 roku Glapiński zapewniał, że Polsce "grozi za niska inflacja".

Do września RPP podwyższyła stopy procentowe 11 razy z rzędu, w tym referencyjną do 6,75 proc. Łączna skala zacieśnienia wyniosła 665 pb. W październiku NBP pozostawił stopy na niezmienionym poziomie.

Adam Glapiński jest też krytykowany za sposób komunikowania się z opinią publiczną w czasie konferencji prasowych po kolejnych decyzjach RPP w sprawie podwyżek stóp procentowych.

Banki
Czy banki kupują za dużo rządowego długu? Nadzór przygląda się sytuacji
Materiał Promocyjny
Nowy luksus zaczyna się od rozmowy. Byliśmy w showroomie EXLANTIX w Warszawie
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Banki
Wielka awaria w PKO BP. Klienci nie mają dostępu do swoich kont
Banki
Szef Erste o przejęciu Santander BP: Dla nas to kamień milowy
Materiał Promocyjny
Arabia Saudyjska. W krainie gościnności
Banki
Kredyt wraca do gry. Ożywienie na rynku w 2026 roku
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama