Suma Chakrabarti, został ponownie wybrany na prezesa EBOR

Dotychczasowy szef Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Brytyjczyk Suma Chakrabarti, został ponownie wybrany na prezesa banku.

Aktualizacja: 11.05.2016 18:42 Publikacja: 11.05.2016 18:36

Suma Chakrabarti, został ponownie wybrany na prezesa EBOR

Foto: Bloomberg

Kandydatów na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) było dwóch: dotychczasowy szef, Brytyjczyk Sum Chakrabarti oraz prezes NBP Marek Belka.

Marek Belka, którego kadencja na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu, został zgłoszony do kandydowania na to stanowisko wiceministra finansów Leszka Skibę, który jest przedstawicielem Polski w Radzie Gubernatorów EBOR.

Jego kontrkandydatem i zdecydowanym faworytem był kierujący EBOR od 2012 roku Brytyjczyk o hinduskich korzeniach Suma Chakrabarti. Według agencji Reutera Chakrabartiemu, który wcześniej był wysokim urzędnikiem w brytyjskim Ministerstwie Sprawiedliwości, oprócz poparcia Wielkiej Brytanii udało się zdobyć także głosy wielu kluczowych stolic, w tym Francji.

- Bycie prezesem EBOR przez ostatnie cztery lata było dla mnie ogromnym przywilejem – powiedział Chakrabarti po ogłoszeniu wyników głosowania i podziękował za zaufanie Rady Gubernatorów, która wybrała go na kolejną kadencję. - Chciałbym też podziękować markowi belce za bycie tak godnym przeciwnikiem – dodał prezes EBORu.

Suma Chakrabarti zapowiedział, że podczas kolejnej kadencji zamierza się zając kontynuowaniem wsparcia Ukrainy i Grecji, zaangażowaniem w rozwiązanie kryzysu migracyjnego, inwestycjami w bezpieczeństwo energetyczne i ponadgraniczną infrastrukturę, a także troską o zachowanie najwyższego ratingu AAA, jakim cieszy się instytucja.

Natomiast Marek Belka podkreślał, że jego priorytetem jest wysoka jakość udzielanej pomocy oraz bliższa współpraca z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Wyboru szefa banku dokonała Rada Gubernatorów, w której reprezentowanych jest 67 udziałowców EBOR. Zwycięzca musiał zyskać poparcie co najmniej 34 udziałowców (zwykła większość) oraz ponad połowę przysługujących im głosów ważonych. Głosowanie jest było tajne i trwało około godziny.

Czteroletnia kadencja Chakrabartiego uznawana była za trudną dla EBOR. Kryzys ukraiński spowodował duże straty, a bank przestał angażować się w nowe inwestycje w Rosji, w wyniku sankcji nałożonych na ten kraj przez Unię Europejską. Jednak sam Brytyjczyk uważany jest za modernizatora, który postawił na większą aktywność i elastyczność instytucji, a także wprowadził nowocześniejsze zasady zarządzania. Jego nominacja uchodziła pierwotnie za kontrowersyjną, m.in. dlatego, że wszyscy poprzedni szefowie banku wywodzili się tradycyjnie z Niemiec lub Francji.

EBOR (ang. European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu polityczno-gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej po zakończeniu zimnej wojny. Udziałowcami EBOR jest 65 państw oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny. Po rozszerzeniu działalności w ostatnich latach na kraje Azji i Afryki jak Turcja, Mongolia, Maroko, Egipt, Tunezja i Jordania, około połowy krajów członkowskich ma status beneficjentów. Wśród nich pod względem wielkości udzielonych kredytów jedno z czołowych miejsc zajmuje Polska.

Na wsparcie gospodarek rozwijających się EBOR wydał w zeszłym roku 9,4 miliarda euro. Ogółem przez 25 lat istnienia EBOR zaangażował w 4,5 tys. projektów ponad 105 mld euro.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki