Prezes amerykańskiego banku: przygotujcie się na ekonomiczny „huragan”

Jamie Dimon, prezes banku JPMorgan Chase przewiduje gospodarczy „huragan” spowodowany wojną na Ukrainie, rosnącą presją inflacyjną i podwyżkami stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej.

Publikacja: 02.06.2022 07:43

Jamie Dimon, prezes JPMorgan

Jamie Dimon, prezes JPMorgan

Foto: Bloomberg

„W tej chwili jest raczej słonecznie, wszystko ma się dobrze. Wszyscy myślą, że Fed może sobie z tym poradzić” – powiedział Dimon na konferencji Bernstein. „Ten huragan jest tuż za rogiem, zbliżając się w naszą stronę” – dodał prezes JPMorgan Chase.

„Po prostu nie wiemy, czy jest to mniejszy huragan, czy Superstorm Sandy. Lepiej się przygotujmy” – powiedział Dimon, dodając, że JPMorgan Chase przygotowuje się na „niełagodne środowisko” i „złe wyniki” – pisze CNN.

Dimon powiedział, że gospodarka jest „zniekształcona” przez inflację. Martwi się również, że Fed zaczyna wycofywać swój portfel obligacji i jednocześnie podnosi stopy procentowe. To jest coś, na co rynek nie jest przygotowany, powiedział Dimon, dodając, że naukowcy będą „pisać o [tym] w książkach historycznych przez 50 lat”. Jednak Fed jest w trudnej sytuacji. Dimon uważa, że bank centralny musi podnieść stopy z powodu rosnących cen mieszkań i innych presji inflacyjnych. Podkreślił, że nadal uważa, że amerykański system bankowy jest w „świetnej formie” i może wytrzymać te wyzwania.

Jamie Dimon powiedział również, że JPMorgan Chase zrobi wszystko, co w jego mocy, aby przyciągnąć talenty, aby utrzymać się na szczycie świata finansów nie zrezygnuje z wysokich pensji dla najlepszych pracowników.

Prezes JPMorgan powiedział też, że jest zaniepokojony konfliktem na Ukrainie i jego wpływem na ceny ropy naftowej, przewidując, że cena ropy może w końcu wzrosnąć do 150-175 dolarów za baryłkę. Na razie ropa Brent jest notowana na poziomie ok. 117 dolarów. „Wojny przybierają zły obrót. Mają niezamierzone konsekwencje” – powiedział, dodając, że konflikt ten będzie nadal wstrząsał rynkami towarowymi na całym świecie, wpływając na ceny ropy, gazu i pszenicy.

Czytaj więcej

Prezes JPMorgan: bank może stracić miliard dolarów z powodu Rosji
Banki
Po raz pierwszy kobieta pokieruje bankiem centralnym Turcji
Banki
Koszty frankowego wyroku TSUE
Banki
Banki czekają na wyrok TSUE. Ile będzie je kosztował darmowy kredyt frankowiczów
Banki
Oprocentowanie lokat już nie spada
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse