Polacy nieufni w sieci

Ponad 70 proc. Polaków boi się wykorzystania swoich danych w Internecie przez osoby niepowołane, a ponad 52 proc. obawia się ataku na swój komputer lub urządzenie mobilne. Z ochroną jednak bywa różnie.

Aktualizacja: 06.02.2017 15:57 Publikacja: 06.02.2017 15:11

Polacy nieufni w sieci

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Zawisza

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Payback. Jednak mimo swoich obaw większość Polaków (63 proc.) uważa, że korzysta z Internetu w bezpieczny sposób. Wśród metod na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w sieci ankietowani najczęściej wymieniają: nieudostępnianie nikomu swoich haseł dostępu (81 proc.), nieotwieranie e-maili wysyłanych z podejrzanych adresów internetowych (76 proc.) oraz nieotwieranie załączników do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła (75 proc.). 74 proc. osób zapytanych deklaruje, że korzysta z programów antywirusowych lub zabezpieczających przed złośliwym oprogramowaniem. Polacy natomiast niechętnie zmieniają hasła dostępu czy to do bankowości elektronicznej, czy do innych portali (28 proc.). Równie mało popularne jest zabezpieczanie routera. Co dziesiąty ankietowany przyznaje, że stał się kiedyś ofiarą cyberprzestępców, a 35 proc. osób nie ma pewności, że nie próbowano ich kiedyś oszukać.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem