Reklama
Rozwiń

Turecki bank centralny stawia się Erdoganowi

Zaskakująca podwyżka stóp do 24 proc. dała impuls do umocnienia liry tureckiej.

Aktualizacja: 13.09.2018 21:15 Publikacja: 13.09.2018 21:00

Turecki bank centralny stawia się Erdoganowi

Foto: Adobe Stock

Bank centralny Republiki Turcji zaskoczył rynki, podnosząc swoją główną stopę procentową z 17,75 proc. do 24 proc. Średnia prognoz analityków mówiła o jej podwyżce do 22 proc.

Lira zyskiwała po tej decyzji nawet ponad 5 proc. wobec dolara. Za 1 dolara płacono tuż pod godz. 13 zaledwie 6 lir, gdy przed południem kurs dochodził do 6,5 liry za 1 dolara. Turecka waluta ma wciąż jeszcze bardzo długą drogę do odrobienia strat z ostatnich miesięcy. Od początku roku straciła ona blisko 40 proc. wobec amerykańskiej waluty.

Przed decyzją tureckiego banku centralnego, wśród analityków panował pesymizm. Spodziewali się, że bank dokona o wiele mniejszej podwyżki, niż wymaga tego sytuacja. Oczekiwania dotyczące podwyżki stóp były tym bardziej ograniczone, że bank centralny został w czwartek rano ostro skrytykowany przez tureckiego prezydenta Recepa Erdogana.

– Jak dotąd nie widziałem, by bank centralny zajął się inflacją, tak jak obiecywał – powiedział prezydent Erdogan. Powtórzył również wyznawaną przez siebie teorię mówiącą, że to wysokie stopy procentowe są przyczyną inflacji.

– Agresywna podwyżka stóp procentowych dokonana przez turecki bank centralny zrobiła wrażenie na rynkach, ale następną rzeczą, którą trzeba obserwować będzie reakcja prezydenta Turcji Recepa Erdogana – twierdzi Jason Tuvay, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Reklama
Reklama

Tymczasem czwartkowe decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego nie wywołały większych emocji na rynkach. Były one zgodne z oczekiwaniami. Bank Anglii pozostawił swoją główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. EBC utrzymał zaś główną stopę na poziomie 0 proc.

Więcej na ten temat czytaj w „Parkiecie"

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama