Co Getin Noble i Idea Bank zyskają na decyzji NBP

Obniżenie rezerwy obowiązkowej utrzymywanej w NBP jest dla banków korzystne, ale wbrew pozorom nie zmienia diametralnie ich sytuacji płynnościowej.

Aktualizacja: 21.11.2018 14:55 Publikacja: 21.11.2018 14:12

Co Getin Noble i Idea Bank zyskają na decyzji NBP

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W poniedziałek Idea Bank poinformował, że Narodowy Bank Polski zwolnił go z obowiązku utrzymywania 50 proc. wymaganej rezerwy obowiązkowej. Zwolnienie obowiązywać będzie od momentu wydania decyzji do końca 2021 r. Informacja ta wywołała spore poruszenie, czemu sprzyjały okoliczności: w niedzielę w nocy zebrał się Komitet Stabilności Finansowej (drugi raz od czwartku), który zapoznał się z sytuacją finansową Idea Bank i Getin Noble, po czym NBP zadeklarował gotowość do wsparcia płynności tych banków w razie potrzeby. Dodatkowo oba banki mocno taniały na GPW, co jest efektem ujawnionej kilka dni wcześniej afery taśmowej – Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz obu banków, nagrał rozmowę z Markiem Chrzanowskim, z której wynika, że szef Komisji Nadzoru Finansowego składał biznesmenowi propozycję korupcyjną.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Banki
O ile spadną raty kredytów w tym i przyszłym roku? ZBP przedstawia symulacje
Banki
Depozyty bieżące szybko rosną. Klienci tracą, banki zyskują
Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?