Szef KNF powiedział też, że Komisja chce zrezygnować ze wskaźnika długu do dochodu. "Uważamy, ze ten wskaźnik powinien być budowany przez same banki. Będzie to procedura wewnątrzbankowa, akceptowana przez radę nadzorczą" - mówił.
Jakubiak bierze udział w Krynicy w Forum Ekonomicznym.
Zgodnie z obowiązującą od początku 2012 r. zmienioną rekomendacją S, banki, licząc zdolność kredytową klientów, muszą brać pod uwagę maksymalnie 25-letni okres spłaty kredytu, nawet jeżeli w rzeczywistości jest on zaciągany na dłuższy okres. Ponadto rata kredytu zaciągniętego w walucie obcej nie może przekroczyć 42 proc. miesięcznego dochodu. Zgodnie z wcześniejszą rekomendacją T, miesięczna rata kredytowa nie może przekroczyć połowy dochodów (w przypadku zarabiających powyżej średniej krajowej limit wzrasta do 65 proc. dochodów).
Komentarze dla Rz :
Andrzej Budasz, dyr. Dep. Produktów i Usług Bankowości Detalicznej Banku BGŻ
Propozycje przeanalizowania obowiązujących aktualnie rekomendacji odnoszących się do kredytowania jest na pewno działaniem oczekiwanym przez rynek, gdyż minęło już kilka lat od ich uchwalenia i sytuacja ekonomiczna się zmieniła. Ciekawym pomysłem jest propozycja uzależnienie brzmienia rekomendacji od wielkości zobowiązania kredytowego. W tym kontekście koniecznie trzeba się zastanowić nad ochroną najsłabszych konsumentów, którzy najczęściej zaciągają kredyty w niskich kwotach. Na pewno do uporządkowania rynku i zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów przyczyniło by się objęcie rekomendacją wszystkich podmiotów działających w danej branży".
Michał Glinka, dyrektor ds. rozwoju produktów w Raiffeisen Banku
O rewizji polityki KNF zapewne zdecydowało to, że nadmierne zacieśnienie warunków udzielania kredytów wyprowadziło znaczną część rynkowego tortu kredytów poza sektor bankowy, czyli do strefy nie nadzorowanej przez Komisję. Niektóre banki stworzyły spółki, które mogą udzielać kredytów konsumpcyjnych poza regulacjami KNF. Obecnie obowiązujące przepisy uniemożliwiły zadłużanie się nie tylko osobom „przekredytowanym", ale też takim, które byłoby stać na regularną obsługę niewielkiej pożyczki.