Według ekspertów szybko rośnie liczba wszelkiego rodzaju transakcji bankowych zawieranych przez firmy drogą elektroniczną. Instytucje finansowe, oprócz prostych operacji typu przelew czy bieżąca obsługa rachunku, udostępniają swoim klientom przez Internet bardziej złożone usługi, jak np.: realizacja płatności masowych, zawarcie gwarancji albo dokonanie transakcji terminowych na walutach. To sprawia, że klienci banków coraz częściej starają się w jak największym stopniu zintegrować swoje systemy finansowo-księgowe z systemem bankowym, aby wszelkie przeprowadzone transakcje móc automatycznie rozliczać.
– Klienci mają możliwość wyboru bardziej lub mniej zaawansowanego modelu integracji dostosowanego do własnych potrzeb, skali biznesu lub wynikającego z możliwości lub ograniczeń własnych systemów. Niejednokrotnie integracja taka jest realizowana dla przepływu danych w jedną stronę lub ogranicza się do wybranych funkcji – mówi Tomasz Torbus, dyrektor sprzedaży w BRE Banku.
Zaawansowaną integrację firmy z bankiem oferuje w Polsce kilka dużych instytucji, jak m.in.: BRE Bank, BNP Paribas, ING, Pekao czy Raiffeisen Bank. Polega ona na tym, że firma z poziomu własnego systemu finansowo-księgowego może obsługiwać swoje rachunki.
– Zakres informacji przekazywanych automatycznie do firmy jest ściśle określony przez klienta. Dla użytkownika końcowego proces jest całkowicie transparentny, czyli po zalogowaniu do systemu finansowo-księgowego zobaczy on takie same dane jak w systemie bankowości internetowej – wyjaśnia Marcin Zakrzewski z Departamentu Bankowości Transakcyjnej Raiffeisen Polbank.
Kto korzysta z usługi
Z zaawansowanej integracji systemu banku z własnym najczęściej korzystają przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, dostawcy gazu, prądu czy sklepy internetowe. – Są to firmy, których podstawowy biznes jest wprost uzależniony od szybkości i jakości identyfikacji wpłat, realizacji płatności lub składania zleceń w trybie masowym – mówi Tomasz Torbus. Według specjalistów z usług integracyjnych korzystają nie tylko duże firmy, ale również takie, które działają na mniejszą skalę, ale za to odznaczają się dużą ilością przeprowadzanych transakcji.