Kolejna obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wydaje się prezentem dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czy i co mogą zyskać, decydując się w takiej sytuacji na kredyt z niezmiennym przez określony czas oprocentowaniem?
Niskie koszty przez spadający WIBOR
Klient, wybierając kredyt hipoteczny, ma do wyboru dwie opcje: ze stałym lub ze zmiennym oprocentowaniem. Kredyt ze stałą stopą gwarantuje przez czas ustalony z bankiem spłatę rat o takiej samej wysokości.
W przypadku kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem wysokość rat odsetkowych zmienia się wraz z wysokością stóp procentowych. Kiedy stopy zostają obniżone, maleją także raty odsetkowe, jednak kiedy stopy wzrastają, raty odsetkowe także idą w górę.
– W przypadku stałego oprocentowania zasada jest taka, że rata kredytu nie podlega zmianom związanym z wahaniem stawki referencyjnej WIBOR. Dzięki temu klient zyskuje bezpieczeństwo i stabilność obciążeń finansowych. Podstawową zaletą tego produktu – z punktu widzenia kredytobiorcy – jest zatem właśnie przewidywalność wysokości raty kredytu w określonym czasie – tłumaczy Joanna Żak, ekspert z firmy Aspiro.
Kiedy jednak zaczniemy szukać oferty ze stałą stopą, okazuje się, że tylko kilka banków w Polsce proponuje do wyboru kredyt hipoteczny ze stałym bądź zmiennym oprocentowaniem.