Zdaniem Bartosza Ciołkowskiego, dyrektora generalnego MasterCard Europe w Polsce, jeśli chodzi o innowacje w sektorze finansowym, to nie mamy się czego wstydzić, świadczą o tym choćby ostatnie międzynarodowe nagrody dla polskich banków.
– Pracuję w MasterCard osiem lat i mogę powiedzieć, że pierwsze cztery to był import, czyli podglądanie rozwiązań funkcjonujących na innych rynkach, ale kolejne cztery stały już pod znakiem eksportu i to my przyjmujemy gości z innych krajów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie płatności zbliżeniowych, a to jest preludium do rozwoju płatności mobilnych – mówi Bartosz Ciołkowski. Sprzyja temu sposób funkcjonowania instytucji finansowych.
Szybkie wdrożenia
– W sektorze finansowym jest prosta konstrukcja inwestycji. Po pierwsze są one finansowane z kapitału prywatnego i zamawiający wie czego chce. Z drugiej strony odpowiedź dostawców na to zapotrzebowanie jest bardzo konkretna, dopasowana do potrzeb. A trzeci element to bardzo szybka weryfikacja i implementacja – tłumaczy Mieczysław Groszek ze Związku Banków Polskich.
Innowacyjność i postęp technologiczny to także podstawa funkcjonowania instytucji rynku kapitałowego. – Staramy się, żeby giełda i innowacyjność były synonimami – mówi Paweł Graniewski z zarządu GPW.
Jednak zawsze w kontekście nowości rynkowych, zwłaszcza technologicznych, pojawiają się obawy o bezpieczeństwo. –Na pewno nie można powiedzieć, że jakieś systemy są stuprocentowo bezpieczne, bo trwa nieustająca walka dobrych i złych hakerów. W każdej sekundzie generowane są jakieś wirusy do przechwytywania danych. A z drugiej strony odbywa się walka o to, aby maksymalnie wielu hakerów zaangażować w ochronę przed atakami i tworzenie odpowiednich zabezpieczeń – tłumaczy Magdalena Dziewguć, wiceprezes Exatela.