Komisja Nadzoru Finansowego wraz z przekazaniem ostrzeżenia o możliwości ataków zarekomendowała pilne wdrożenie zaleceń Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL, m.in. dotyczące ataków DDoS polegających na blokowaniu serwerów. Ale jednocześnie przypomina, że wcześniej nadzór wydawał wiele zaleceń wzmacniających bezpieczeństwo IT w bankach i innych instytucjach finansowych.
– Pierwsza rekomendacja D dotycząca IT została skierowana do banków w 1997 r., a najnowsza wersja – dostosowująca zalecenia do postępu technologicznego – została wydana przez KNF w 2013 r. Również w 2013 r. KNF wystąpiła do banków o wdrożenie szczególnych zabezpieczeń przed atakami DDoS, których stosowanie weryfikujemy na bieżąco w czasie inspekcji – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.
Dobre zabezpieczenia
Banki zapewniają, że mają dobre zabezpieczenia, ale nie chcą kusić losu i żaden nie chce złożyć takiej deklaracji publicznie. – Jesteśmy przygotowani na odpieranie tego typu ataków, ale nie złożę takiej deklaracji publicznie, bo nie chce się wystawić na sprawdzenie tego przez hakerów – mówi przedstawiciel dużego banku. Podobne opinie usłyszeliśmy w innych instytucjach.
– Dobrze, że dostajemy takie ostrzeżenia, bo to oznacza, że rządowe agencje monitorują zagrożenia – mówi inny bankowiec. Najczęstsze są ataki DDoS, które polegają na tym, że w tym samym czasie ogromna liczba komputerów chce wejść na stronę internetową czy zalogować się do systemu i w ten sposób go blokuje. Wiosną ubiegłego roku ofiarą takiego ataku padł serwis Allegro i kilka banków.
Cyberprzestępczość to coraz poważniejszy problem dla światowej gospodarki. Dostrzega to również Komisja Europejska, która w ostatnich dniach przeprowadziła całodzienne ćwiczenia, w których ponad 200 organizacji i 400 specjalistów z 29 krajów sprawdzało swoją gotowość do zwalczania ataków.