Banki na sprzedaż

Lista banków zmieniających właściciela się wydłuży – uważają eksperci.

Aktualizacja: 19.12.2014 06:58 Publikacja: 19.12.2014 04:28

Lista banków zmieniających właściciela się wydłuży – uważają eksperci.

Lista banków zmieniających właściciela się wydłuży – uważają eksperci.

Foto: Bloomberg

Warte 7–10 mld zł polskie ramię Raiffeisena, które niedawno przejęło Polbank, prawdopodobnie samo zostanie wystawione na sprzedaż. PKO BP konsumuje zakup Nordei, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie zgodził się na przejęcie Meritum przez Aliora. Ale Alior sam jest na sprzedaż, podobnie jak BPH należący do amerykańskiego GE. Powód zmian: wycofywanie się inwestorów zagranicznych.

Lista ta może się jeszcze wydłużyć. W ocenie Jacka Chwedoruka, zarządzającego polskim biurem banku inwestycyjnego Rothschild, trudno przewidzieć, kto następny będzie zmieniał właściciela. Może to dotyczyć wielu instytucji finansowych spoza pierwszej dziesiątki. – Przyczyną wycofywania się zachodnich banków z Polski jest brak ugruntowanej pozycji, która pozwala na prowadzenie dochodowej działalności – wyjaśnia Chwedoruk. – Dane finansowe pokazują, że w Polsce radzą sobie te instytucje, które działają w odpowiedniej skali, zgromadziły stabilną grupę klientów lub zajęły specjalistyczną niszę na rynku. Tylko to powoduje, że mają szansę konkurować i uzyskiwać odpowiedni zwrot z kapitału.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem