Szykuje się konflikt resortu skarbu o dywidendę z PKO BP

Minister skarbu liczy na dywidendę z PKO BP, pomimo zalecenia KNF by bank wstrzymał się z jej wypłatą.

Aktualizacja: 20.04.2015 17:23 Publikacja: 20.04.2015 17:01

Szykuje się konflikt resortu skarbu o dywidendę z PKO BP

Foto: Bloomberg

- Sytuacja z rekomendacją KNF była nie do przewidzenia. Nie rezygnujemy z dywidendy PKO BP. Decyzję podejmuje walne zgromadzenie akcjonariuszy - powiedział Włodzimierz Karpiński, w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, cytowany przez portal Money.pl.

PKO BP jest jednym z kilku banków, które dostały z Komisji Nadzoru Finansowego zalecenie zatrzymania zysku za 2014 r. do czasu ustalenia przez KNF dodatkowych wymogów kapitałowych. Skarb Państwa jest inwestorem dominującym w PKO BP.

Na reakcję nadzoru na wypowiedź ministra nie trzeba było długo czekać. Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF wysłał stanowisko w tej sprawie.

- Indywidualne zalecenia KNF dotyczą pokrycia dodatkowego ryzyka w bankach znacząco zaangażowanych w kredyty frankowe. Do czasu nałożenia na banki indywidualnych domiarów kapitałowych, zgodnie ze stanowiskiem całej Komisji dywidenda nie powinna być wypłacana – napisał Łukasz Dajnowicz w stanowisku nadzoru, po wypowiedzi ministra.

Dodał, że podstawą jest równe traktowanie wszystkich banków. - Zasady są takie same zarówno dla banków z kapitałem międzynarodowym, jak i krajowym, w tym z udziałem Skarbu Państwa - podkreśla Dajnowicz. Przypomina, że zapewnienie bezpieczeństwa depozytów i stabilności banków jest dobrem nadrzędnym wobec krótkoterminowych korzyści dla akcjonariuszy związanych z oczekiwaniami, co do polityki dywidendowej banków.

- W przypadku nierealizowania indywidualnych zaleceń kierowanych do banków przez KNF prawo przewiduje możliwość działań nadzorczych, których zakres w odniesieniu do banku, osób nim kierujących, bądź akcjonariuszy powiązany jest ze skalą ryzyka danego banku, w tym poziomu ryzyka systemowego związanego z wielkością banku - dodaje Dajnowicz.

Pod koniec marca KNF zdecydowała, że banki z dużym udziałem kredytów walutowych będą musiały spełnić dodatkowe wymogi kapitałowe. Procedura związana z nałożeniem indywidualnych domiarów kapitałowych będzie trwać do końca roku. Zalecenia zatrzymania zysku do tego czasu dostały m.in. mBank i BZ WBK.

Zapytany o możliwość zwiększenia dywidendy z innych spółek w przypadku braku środków z PKO BP, minister odpowiedział: - Nie mamy zamiaru kompensować.

Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego