Porozumienie doprowadzi do powstania jednego z największych w Europie zarządców aktywami o wartości 400 mln euro, który w ubiegłym roku pozyskał netto ponad 25 mld euro.
Oba banki podały we wrześniu, że prowadzą rozmowy o połączeniu Santander Asset Management z działem Pionener UniCredit, ale doprowadzenie do tej transakcji wymagało czasu z powodu jej skomplikwoanej struktury. Na mocy umowy UniCredit i fundusze private equity Warburg Pincus i Genreal Atlantic będą mieć po 50 proc. w nowej spółce holdingowej o nazwie Pioneer Investments, która przejmie całą dzialalnośćc Pioneera w Stanach. Oba fundusze są już partnerami działu zarządzania aktywami Santander.
Nowa spółka będzie także właścicielem 66,8 proc. działalności Pioneera i Santander Asset Management w reszcie świata. Hiszpanie będą posiadaczami pozostałych 33,3 proc. Umowę sporządzono w taki sposób, aby zapewniała, by Santander nie był bezpośrednio zaangażowany w amerykańskiej części działalności. Santanderowi nie udało się w tym roku drugi kolejny raz przejść w Stanach kontroli przeprowadzonej przez organ nadzoru.
„Porozumienie oparto na wycenie Pioneer Investements na 2,75 mld euro i Santander Asset Management na 2,6 mld euro" — ogłosił UniCredit. Największy we Włoszech bank pod względem aktywów dodał, że umowa wzmocni jego pozycję kapitałową o 25 punktów bazowych. Włoski bank, podobnie jak wiele dużych innych w Europie, pozbywa się aktywów, aby wzmocnić swój podstawowy kapitał, dla spełnienia surowszych wymogów w Unii. Fuzja zależy od zgody organów nadzoru i akcjonariuszy obu banków.