BZ WBK chce się umacniać na rynku korporacyjnym, m.in. w obsłudze handlu zagranicznego oraz agrobiznesu

BZ WBK chce pomagać polskim firmom w ekspansji zagranicznej

Publikacja: 18.05.2015 14:56

BZ WBK chce się umacniać na rynku korporacyjnym, m.in. w obsłudze handlu zagranicznego oraz agrobiznesu

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W najbliższym czasie bank skoncentruje się na umacnianiu pozycji w obsłudze handlu zagranicznego, aby za dwa lata mieć w portfelu większość dużych firm ze wszystkich branż. - Tak naprawdę realizujemy tę strategię od dwóch lat. Nowe pomyły na obsługę handlu zagranicznego to jej kolejny element – mówi Michael McCarthy, członek zarządu Banku Zachodniego WBK nadzorujący pion bankowości biznesowej i korporacyjnej. Podkreśla, że eksport nabiera coraz większego znaczenia dla polskiej gospodarki.

Obecnie bank szacuje swój udział rynkowy w obsłudze handlu zagranicznego na ok. 12 proc., ale celem jest wzmacnianie tej pozycji.

- Chcemy być bankiem numer 1 dla handlu zagranicznego w Polsce. Biorąc pod uwagę globalny zasięg Grupy Santander mamy dużą przewagę konkurencyjną – dodaje Michael McCarthy. Co to oznacza w praktyce?

BZ WBK będzie pomagać klientom poznawać i wchodzić na nowe rynki. - Jesteśmy w stanie pomagać szukać kontrahentów i partnerów na innych rynkach, także tych egzotycznych - dodaje Jerzy Śledziewski, dyrektor strategii sprzedażowej i sprzedaży produktów BZ WBK.

Chodzi m.in. o wykorzystywanie pozafinansowych narzędzi wsparcia eksporterów i importerów, takich jak portal informacyjny SantanderTrade.com zapewniający kompleksową informację na temat 185 krajów, a także platformę Santander Club pomagającą klientom banków Grupy szukać partnerów i kontrahentów z różnych krajów.

To nowa platforma, funkcjonująca 2 lata, a jest już na niej 17 tys. firm, klientów Grupy Santander, z czego kilkaset polskich. Przedstawiciele banku podkreślają, że klienci coraz aktywniej z niej korzystają.

Bank ruszył niedawno z nową inicjatywą wspierającą zagraniczną ekspansję polskich firm. Program Rozwoju Eksportu realizowany jest przez BZWBK wraz z grupą partnerów: Korporacją Ubezpieczeń Kredytowych KUKE, Google, PwC oraz Bisnode. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem ministerstw: Gospodarki oraz Spraw Zagranicznych. „Rzeczpospolita" jest patronem medialnym programu. Jego celem jest właśnie dostarczanie wiedzy i narzędzi mających pomóc firmom w wyborze kierunków eksportu, rozpoznaniu konkretnych rynków, ich specyfiki i wymagań, zidentyfikowaniu zagrożeń, a następnie realizacji celów. Pierwsze spotkanie w ramach tego programu odbyło się w ubiegłym tygodniu w Łodzi. Kolejna konferencja z całego cyklu jest zorganizowana 19 maja w Warszawie.

-Planujemy, że to będzie 3 letni program. Chcemy dotrzeć co najmniej do kilku tysięcy firm, także tych które nie są naszymi klientami. Eksport jest ogromną szansa dla polskiej gospodarki – dodaje Jerzy Śledziewski. Celem banku jest wzrost w obszarach związanych z obsługą handlu zagranicznego, o 10-15 proc.

Bank wzmocni te z obsługę tego segmentu poprzez specjalistów od handlu zagranicznego we wszystkich Centrach Bankowości Korporacyjnej.

BZ WBK mocno stawia także na obsługę agrobiznesu.

- Traktujemy go jako strategiczny segment dla banku i dla gospodarki, ponieważ jego rola będzie w kolejnych latach rosła. Chcemy zapewnić obsługę zarówno małym farmerom jak i dużym firmom w tym rynku. Finalizujemy strategię dla tego sektora i zakładam, że zaprezentujemy ją latem – zapowiada Michael McCarthy. Dodaje, że łączy się ze strategią banku w obszarze handlu zagranicznego, bo będzie to lokomotywa polskiego eksportu.

Całkowity udział rynkowy banku w segmencie korporacyjnym szacowany jest na 10 proc. – W 2014 r. pozyskaliśmy prawie 500 nowych klientów i chcemy takie tempo podtrzymać w kolejnych latach– mówi Michael McCarthy.

Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego