fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Sonda, która obejrzy groźną dla Ziemi asteroidę

Rzeczpospolita
Krzysztof Urbański
Naukowcy szukają sposobów, jak uchronić naszą planetę przed zbliżającą się kolizją z kosmiczną skałą
Główną nagrodę i 25 tys. dolarów w konkursie na konstrukcję sondy, która zbadałaby asteroidę Apophis wygrała amerykańska firma Spaceworks Engineering. 300-metrowy kawał skały przeleci w pobliżu Ziemi w roku 2029, a w 2036 może w nas uderzyć.
Konkurs ogłosiło amerykańskie stowarzyszenie Planetary Society. Sonda śledziłaby lot asteroidy przynajmniej przez 300 dni. Drugie miejsce w rywalizacji zdobył zespół z Deimos Space z Hiszpanii, a trzecie EADS Astrum z Wielkiej Brytanii.
1500 - Tylu megatonom trotylu równoważny byłby wybuch, gdyby Apophis zderzył się z naszą planetą w 2036 roku
Dane dotyczące kształtu, składu i orbity planetoidy zebrane podczas misji planowanej na 2012 rok dadzą naukowcom odpowiedź na pytanie, czy Apophis zagrozi Ziemi, czy też nie. Na razie misja istnieje jedynie na papierze. Wiedza o asteroidzie, w razie gdyby kolizja z Ziemią była nieunikniona, pozwoliłaby najpóźniej w roku 2017 podjąć decyzję o przygotowaniu kolejnych misji mających na celu zepchnięcie planetoidy z jej obecnej orbity. – Mamy nadzieję, że zwycięskie projekty przyczynią się do powstania światowej agencji kosmicznej, która przygotuje program ochrony Ziemi przed potencjalnym niebezpieczeństwem zderzenia z asteroidami i kometami – powiedział Bruce Betts, dyrektor projektów w Planetary Society. Uważa on, że działające agencje kosmiczne obserwują jedynie obiekty najbliższe Ziemi, a w sprawie ochrony naszej planety przed kosmiczną kolizją jest jeszcze wiele do zrobienia. – Mówimy o naturalnych katastrofach, którym bardzo trudno przeciwdziałać.
Sonda, która być może poleci na spotkanie Apophisa, za pomocą instrumentów określi kształt i rozmiary, a także środek masy kosmicznej skały. Zebrane dane posłużą naukowcom do dokładnego obliczenia orbity. – Apophis to nie science fiction ani potwór rodem z hollywoodzkiego horroru, ale prawdziwe zagrożenie – powiedział Dan Geraci, przewodniczący rady Planetary Society.
– To test zdolności do działania w dłuższym czasie. Do roku 2017, 2029 i 2036 pozostało jeszcze trochę czasu i mamy szansę przygotowania planu skutecznego działania.
Asteroida 99942 Apophis jest pozostałością formującego się Układu Słonecznego. Obiega Słońce od miliardów lat. Ale jej trasa zbliża się do orbity Ziemi. Według dzisiejszej wiedzy w roku 2029 zbliży się do naszej planety na odległość geostacjonarnej orbity (nieco poniżej 36 tys. km od powierzchni Ziemi). Takie zbliżenie zdarza się raz na 1300 – 1500 lat. Dzisiaj naukowcy wykluczają możliwość zderzenia w roku 2036. Ale dane, jakimi dysponują, nie pozwalają na szczegółowe wyznaczenie orbity obiektu. NASA oszacowała, że gdyby Apophis uderzył w Ziemię, spowodowałby wybuch równoważny 1500 megatonom trotylu.
więcej na temat konkursu: www.planetary.org
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA