fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Nagroda dla Daniela Olbrychskiego

Daniel Olbrychski
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Daniel Olbrychski odbierze nagrodę za szczególny wkład w sztukę filmową podczas tegorocznego festiwalu Plus Camerimage.
Dwudziesta edycja tej imprezy rozpocznie się 24 listopada w Bydgoszczy."Wkładu Daniela Olbrychskiego w sztukę aktorską oraz filmową nie da się przecenić. Dlatego też z dumą ogłaszamy, że w trakcie 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage Daniel Olbrychski zostanie uhonorowany "Nagrodą dla aktora za szczególny wkład w sztukę filmową" - poinformował twórca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz.
Aktor występuje na ekranach kinowych oraz deskach scenicznych już od pięciu dekad, a na swoim koncie ma ponad dwieście kreacji.
- W teatrze podejmował się aktorskiej interpretacji każdego, największego nawet wyzwania, łącznie z szekspirowskimi gigantami - Hamletem, Makbetem i Otellem - oraz rolą Rhetta Butlera w scenicznej adaptacji "Przeminęło z wiatrem". Bez jego ról filmowych - Andrzeja Kmicica z "Potopu" Jerzego Hoffmana, Karola Borowieckiego z "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Marka Arensa z "Jowity" Janusza Morgensterna, żeby wymienić tylko kilka - polska kinematografia byłaby znacznie uboższa - zaznaczył Żydowicz.
Danielowi Olbrychskiemu - aktorowi filmowemu i teatralnemu - największą popularność przyniosły role w filmach Andrzeja Wajdy i Jerzego Hoffmana. Zagrał także m.in. w zagranicznych produkcjach Nikity Michałkowa, Claude'a Leloucha oraz w nagrodzonym Oscarem filmie Volkera Schloendorffa "Blaszany bębenek" i również nagrodzonej Oscarem francuskiej produkcji "Przekątna gońca". Ostatnio wystąpił u boku Angeliny Jolie w głośnym obrazie "Salt". Rok temu świętował jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy.
20. Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy potrwa od 24 listopada do 1 grudnia. Zgodnie z podpisaną w tym roku umową Bydgoszcz będzie gościć także co najmniej dwie następne edycje tej imprezy.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA