fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Brazylijczycy strzelają w każdym meczu po trzy bramki

AFP
Brazylia zagra z Meksykiem w finale na Wembley. Ryan Giggs nie zdobędzie medalu
Piłka nożna na igrzyskach cieszy się zainteresowaniem kibiców w Anglii, Szkocji i Walii, ale pozostaje olimpijską dyscypliną drugiej kategorii.
Nawet klęska jednego z faworytów - Hiszpanii, przeszła bez echa. Drużyna z mistrzami Europy Juanem Matą, Jordi Albą i bramkarzem Manchesteru Utd. Davidem de Geą przegrała dwa mecze (z Japonią i Hondurasem), trzeci zremisowała (z Marokiem) i bez strzelonej bramki wyjechała do domu.
W domu została, też w poczuciu porażki, reprezentacja Wielkiej Brytanii. Zbudowana sztucznie na potrzeby igrzysk, składała się z piłkarzy angielskich i walijskich. Byli wśród nich Ryan Giggs i Craig Bellamy. Awansowała z pierwszego miejsca w grupie, a w ćwierćfinale, po remisie 1:1 z Koreą Płd., przegrała w karnych 4:5.
Wielka Brytania została pierwszym mistrzem olimpijskim w futbolu (Londyn, 1908). Złote medale zdobywały też Urugwaj, Włochy, Szwecja, Węgry, ZSRR, Jugosławia, Polska, NRD, Czechosłowacja, Francja, Hiszpania, Nigeria, Kamerun, a zwycięzcą dwóch ostatnich turniejów była Argentyna. Javier Mascherano jest dwukrotnym mistrzem olimpijskim, Leo Messi, Carlos Tevez, Sergio Aguero, Juan Riquelme, Javier Saviola też mają złote medale.
W tym towarzystwie brakuje tylko Brazylii. Dwa razy dochodziła do finału i dwukrotnie przegrywała. W roku 1984 w Los Angeles pokonali ją Francuzi, a cztery lata później w Seulu - piłkarze ZSRR. W sobotę, na Wembley Brazylia stanie przedt rzecią próbą. Jej przeciwnikiem będzie Meksyk.
Brazylia jest jedynym faworytem, który spisuje się na igrzyskach zgodnie z oczekiwaniami. Wygrała wszystkie pięć meczów, strzelając w każdym po trzy bramki. Sześć z tych piętnastu zdobył środkowy napastnik Internacionalu Porto Alegre,23-letni Leandro Damiao. Obok niego grają jeszcze większe gwiazdy: Neymar (Santos), Thiago Silva (PSG), Alexandre Pato (Milan), Hulk (Porto).
Trener Brazylii Mano Menezes (prowadzi też pierwszą reprezentację), spytany o to, czy nie traci czasu na drużynę do lat 23, powiedział: -Po pierwsze, złoty medal olimpijski jest jedynym trofeum, jakiego Brazylia nigdy nie zdobyła. Po drugie, około 70 procent piłkarzy występujących w Londynie znajdzie się w pierwszej reprezentacji na mundialu w roku 2014. Oni dziś walczą o medal, ale i o miejsce w drużynie, która będzie bronić honoru Brazylii przed swoją publicznością.
Meksyk dotarł do finału niespodziewanie. Zaczął turniej od remisu 0:0 z Koreą, potem pokonał Gabon, Szwajcarię, Senegal po rzutach karnych i Japonię.
O młodych Meksykanach mówi się, że są najlepszą generacją piłkarzy tego kraju. W roku 2005 zdobyli tytuł mistrza świata do lat 17. W eliminacjach do igrzysk wygrali wszystkie mecze w strefie CONCACAF, a w czerwcu zwyciężyli w prestiżowym międzynarodowym turnieju w Tulonie, rozbijając po drodze Holandię 4:2.
Za najlepszego gracza tego turnieju uznano pomocnika Hectora Miguela Herrerę z klubu Pachuca. Po igrzyskach może zostanie w Liverpoolu lub Manchesterze. Na razie jednak największą gwiazdą jest Giovanni Dos Santos, który w barwach Barcelony debiutował w Lidze Mistrzów w wieku 18 lat.
Brazylia może mieć w finale większy problem, niż się jej wydaje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA