fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Giełdy zakończyły dzień spadkami

Bloomberg
Europejskie parkiety zakończyły dzień spadkami indeksów. WIG oraz WIG20 też są pod kreską. Europejski Bank Centralny dotkliwe rozczarował inwestorów
Po tym jak w środę amerykańskie władze monetarne nie zmieniły wysokości stóp procentowych, dziś oczy inwestorów skierowane były na EBC. Jego szef Mario Draghi rozbudził w zeszłym tygodniu nadmierne oczekiwania względem stymulowania gospodarki strefy euro. Nie zostały one spełnione, a rozczarowanie inwestorów przełożyło się na mocno zniżkujące indeksy.
Notowania na większości parkietów Starego Kontynentu rozpoczęły sesję od niewielkich spadków. Po konferencji EBC, przeceny się znacznie pogłębiły. Francuski CAC40 spadł o 2,3 proc., a włoski FTSE MIB aż o 4,6 proc.
W Warszawie dzień zaczął się od symbolicznych spadków. WIG zniżkował o 0,1 proc., z kolei WIG 20 wystartował 0,15 proc. pod kreską. Po południu podaż wyraźnie przejęła inicjatywę. Na zamknięciu sesji WIG stracił 0,69 proc., a WIG20 jeszcze więcej, bo 0,81 proc. W dół ciągnął go KGHM, którego akcje taniały nawet o 2,5 proc.
Gwiazdą wśród blue chipów był BRE. Jego kurs rósł nawet o 3?proc. Była to reakcja na opublikowane rano dobre wyniki. Zysk netto grupy w drugim kwartale 2012 r. wzrósł do 319,5 mln zł z 313 mln zł rok wcześniej. Wynik okazał się lepszy od prognoz analityków.
Wśród mniejszych spółek pozytywnie wyróżniało się m.in. Polskie Jadło. Jego kurs rósł nawet o 12 proc. na wieść o planach stworzenia dużej polskiej sieci fast foodów, która ma stanowić konkurencję dla McDonald's. Mocna przecena dotknęła natomiast spółki Energomontaż-Południe, ABM Solid i Bomi.
Jutrzejszy kalendarz danych makroekonomicznych nie jest bardzo bogaty w wydarzenia, ale te nieliczne są istotne i mogą mieć wpływ na przebieg sesji. Publikowane będą m.in. informacje o czerwcowej sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz dane za lipiec o sytuacji na rynku pracy za oceanem.
Amerykańska giełda zaczęła dzisiejszą sesję spadkami głównych indeksów.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA