fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Staszic najlepszy po raz piąty

Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Największą niespodzianką tegorocznego rankingu warszawskich liceów zorganizowanego przez miesięcznik „Perspektywy” jest awans o kilkanaście pozycji Liceum im. Kopernika z Woli. Jednak tak jak w poprzednich pięciu latach bezkonkurencyjny okazał się ogólniak im. Staszica.
– O naszej pozycji zdecydowały głównie dobre wyniki egzaminów maturalnych – mówi Albert Stoma, dyrektor Liceum im. Kopernika, które z pozycji 13. w poprzednim roku awansowało na 2.
W liceum od 15 lat realizowany jest program matury międzynarodowej IB. Część przedmiotów wykładana jest w języku angielskim. Absolwenci szkoły najczęściej studiują na Akademii Medycznej, w SGH oraz na Uniwersytecie Warszawskim. – Nie specjalizujemy się w jednej dziedzinie, staramy się kształcić wszechstronnie – dodaje Albert Stoma.
– W naszej szkole są wybitni uczniowie, przez zdrową rywalizację wszyscy rozwijają swoje możliwości – tłumaczy Regina Lewkowicz, dyrektor Liceum im. Staszica, które od pięciu lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. Tylko w poprzednim roku uczniowie tej szkoły zdobyli 11 tytułów laureata i 36 finalisty w olimpiadach przedmiotowych. Większość odnosiła sukcesy w konkursach z matematyki, fizyki i informatyki. Trzech zwyciężało w olimpiadach międzynarodowych. Michał Andrychowicz zdobył złoty medal na olimpiadzie informatycznej, Bartek Kamiński srebrny, a Adrian Panasiuk wyróżnienie na olimpiadzie fizycznej. Liceum uchodzi za szkołę matematyczną. Jedyne w stolicy we współpracy z UW prowadzi eksperymentalne klasy matematyczne. Absolwenci Staszica wybierają głównie studia na Politechnice Warszawskiej.
Ranking liceów został ogłoszony po raz 17. Kapituła, ustalając listę ogólniaków, wzięła pod uwagę przede wszystkim: skuteczność w rekrutacji na uczelnie publiczne, wyniki matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym, sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych.
? 1. XIV im. Staszica (1.)
? 2. XXXIII im. Kopernika (13.)
? 3. LXVII im. Nowaka-Jeziorańskiego (2.)
? 4. II im. Batorego (11.)
? 5. V im. Poniatowskiego (4.)
? 6. LXIV im. Witkiewicza (5.)
? 7. VIII im. Władysława IV (6.)
? 8. XXVII im. Czackiego (7.)
? 9. IX im. Hoffmanowej (12.)
? 10. 2. Społeczne (3.)
? 11. XVIII im. Zamoyskiego (10.)
? 12. XVII im. Frycza Modrzewskiego (9.)
? 13. XXVIII im. Kochanowskiego (16.)
? 14. VI im. Reytana (17.)
? 15. XI im. Reja (15.)
W nawiasach miejsce w ubiegłorocznym rankingu źródło: „Perspektywy”
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA